کد خبر : 94811 چهارشنبه 03 مهر 1398 - 06:56:38
ربات‌ها-جایگزین-فضانوردان-می‌شوند

پیش‌بینی فضانورد روسیه پیش از اعزام به مأموریت:

ربات‌ها جایگزین فضانوردان می‌شوند

سیناپرس: اولگ اسکریپوچکا فضانورد سازمان فضایی روسیه که امروز طی مأموریتی به فضا خواهد رفت، ساعتی پیش در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد که به باور وی روزی ربات‌ها به‌عنوان عضوی کامل از خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی تبدیل خواهند شد.

اولگ اسکریپوچکا (Oleg Skripochka)، فضانورد سازمان فضایی روسیه در کنفرانس خبری که پیش از آغاز مأموریت فضایی وی به ایستگاه بین‌المللی فضایی برگزارشده بود؛ اعلام کرد: «ما آمادگی خوشامدگویی به هر عضو جدیدی در ایستگاه بین‌المللی فضایی را داریم. هر عضوی که دارای قابلیت‌های فنی و مهارت‌های لازم برای حضور در فضا باشد. اگر روبات‌ها می‌توانند این کار را به‌عنوان خدمه ایستگاه بین‌المللی فضایی انجام دهند، چرا نباید این اتفاق بیفتد؟»

انسان‌ها و ربات‌ها باید در مأموریت‌های فضایی با یکدیگر همکاری کنند. از روبات‌ها باید درجایی استفاده شود که فعالیت‌های انسانی امکان‌پذیر نبوده و خطرات بزرگی را به همراه دارد، درحالی‌که در صورت نیاز به استفاده از راه‌حل‌های خلاقانه یا اقدامات خارق‌العاده، انسان‌ها باید وارد عمل شده و از ویژگی‌های انسان برای حل مشکلات بهره برد.

درعین‌حال وی اظهار داشت كه مخالف مقایسه کردن شرایط مأموریت‌های فضایی انسانی و فضاپیماهای بدون سرنشین است. اولگ اسکریپوچکا در ادامه توضیحات خود افزود: «انسان‌ها و ربات‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند. از ربات‌ها باید درجایی استفاده شود که فعالیت‌های انسانی امکان‌پذیر نبوده و خطرات بزرگی را به همراه دارد، درحالی‌که در صورت نیاز به استفاده از راه‌حل‌های خلاقانه یا اقدامات خارق‌العاده، انسان‌ها باید وارد عمل شده و از ویژگی‌های انسان برای حل مشکلات بهره برد.»

گفتنی است نخستین ربات فضانورد انسان‌نما با عنوان Skybot F-850 FEDOR چندی پیش به ایستگاه بین‌المللی فضایی اعزام‌شده و پس از گذراندن مراحل مختلف مأموریت چندروزه خود، اخیراً به زمین بازگشت. امروز قرار است طی مأموریتی ویژه اولگ اسکریپوچکا از سازمان فضایی روسیه، جسیکا میر (Jessica Meir) از سازمان فضایی ناسا و هزاع المنصوری نخستین فضانورد امارات متحده عربی با استفاده از راکت فضاپیمای Soyuz MS-15 از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به ایستگاه بین‌المللی فضایی فرستاده‌شده و در ساعت 22:45 امشب به‌وقت محلی مسکو، به محل مأموریت خود خواهند رسید.

مترجم: احسان محمدحسینی

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • شوشتری چهارشنبه 03 مهر 1398 - 14:07:17
    جالبه.علم چه میکنه

[کد امنیتی جدید]