کد خبر : 94790 سه شنبه 02 مهر 1398 - 10:41:34
اولین-فضانورد-آلمانی-که-به-فضا-سفر-کرد-درگذشت

اولین فضانورد آلمانی که به فضا سفر کرد درگذشت

"زیگموند یان"(Sigmund Jähn ) اولین فضانورد آلمانی که موفق شد به فضا سفر کند در ۸۲ سالگی درگذشت.

"زیگموند یان" محقق، خلبان و مهندس پرواز آلمانی بود که توانست به اولین فرد آلمانی تبدیل شود که به فضا سفر کرده است.این فضانورد موفق شد ۷ روز و ۲۰ ساعت و ۴۹ دقیقه را در فضا سپری کند.

" زیگموند یان" در تاریخ ۲۶ اوت ۱۹۷۸ میلادی به عنوان یک کیهان‌شناس به همراه سایوز ۳۱ به ایستگاه فضایی سالیوت شش متعلق به شوروی سابق اعزام گردید و در تاریخ ۳ سپتامبر ۱۹۷۸ میلادی توسط سایوز ۲۹ به زمین بازگشت و موفق شد در این مدت ۱۲۴ مرتبه مدار زمین را گردش کند.

وی در این سفر به "ولادیمیر کوالیونوک" و "الکساندر ایوانچنکوف" پیوست تا آزمایش‌هایی را انجام دهد که فعالیت‌های علمی در زمینه‌های سنجش از راه دور پزشکی، زیست‌شناسی، علوم مواد و ژئو فیزیک را در برمی‌گرفت.

در هفته‌ای که " زیگموند یان" در مدار زمین مستقر بود، وی در یک برنامه‌ی تلویزیونی به هموطنان خود گفت: من از اینکه این شانس را داشته‌ام که به اولین فرد آلمانی تبدیل شوم که پرواز فضایی داشته است، بسیار خوشحالم.یان پس از بازگشت به آلمان هدایت یک مرکز آموزش فضایی را به عهده گرفت.

گرچه که " زیگموند یان" مجددا به فضا سفر نکرد، ولی به آماده‌سازی پنج آلمانی برای انجام‌ ماموریت در ایستگاه فضایی "میر" کمک کرد.

"جان ورنر" مدیرکل آژانس فضایی اروپا در مورد درگذشت "زیگموند یان" در توئیتر خود نوشت: خبر فوت زیگموند یان مرا به شدت تحت تاثیر قرار داد.یان در سال ۲۰۰۲ میلادی بازنشسته شد ولی در زمینه پیشبرد اهداف فضایی در آلمان و سراسر جهان فعال بود.

این فضانورد به خاطر خدمات ارزنده خود به عنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی و جمهوری دموکراتیک آلمان شناخته شد و در سال ۲۰۰۱ میلادی هم سیارک "۱۷۷۳۷" به افتخار وی "زیگموند یان"(Sigmundjähn) نام گرفت.  

زندگی ارزشمند این فضانورد آلمانی در هفته جاری به اتمام رسید و وی در ۸۲ سالگی درگذشت.

منبع:ایسنا

no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]