کد خبر : 94753 چهارشنبه 03 مهر 1398 - 08:40:00
سمپوزیوم-بین-المللی-گردشگری-پایدار-آغاز-به-کارکرد

به میزبانی دانشگاه علم و فرهنگ:

سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار آغاز به کارکرد

سیناپرس: سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار با میهمانان داخلی و خارجی هم اکنون به میزبانی دانشگاه علم و فرهنگ آغاز به کار کرد.

سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایداربا حضور اشتفان شولتز-سفیر اتریش در ایران، ولی تیموری معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، گونتر لیبل- معاون وزارت محیط زیست و آب اتریش، حمیدرضا طیبی-رئیس جهاد دانشگاهی، کارین شیله- رییس فدراسیون کوهنوردان ایران ، رضا زارعی- معاون دوستداران طبیعت اتریش و سید سعید هاشمی- رییس دانشگاه علم و فرهنگ، به میزبانی دانشگاه علم و فرهنگ کار خود را آغاز کرد.

رییس دانشگاه علم وفرهنگ ضمن تبریک روز جهانی گردشگری وخوش آمد به سفیر اتریش، وزیر  میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران، معاون وزارت گردشگری و محیط زیست اتریش، سفیران عزیز حاضر در سالن، میهمانان گرامی داخلی و خارجی گفت:

دانشگاه علم و فرهنگ به عنوان بزرگ ترین دانشگاه غیردولتی ایران یک دانشگاه کارآفرین است که به دلیل وابستگی به ACECR و ارتباط علمی موثر با پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده های جهاد دانشگاهی در حال حرکت به سمت دانشگاه های نسل چهارم است.

دکتر سید سعید هاشمی افزود: این دانشگاه تلاش دارد تا همواره در فعالیت‌های علمی، فرهنگی و تخصصی پیشرو باشد و ارتباطات و تعاملات بین‌المللی از جمله اهداف مهم دانشگاه علم و فرهنگ است.

وی تاکید کرد:اعتقاد داریم که سمپوزیوم بین‌المللی‌ گردشگری فرصت بسیار عالی برای تبادل تجربیات دو کشور در بخش گردشگری فراهم کرده است.

هاشمی افزود:خوشبختانه زمان این سمپوزیوم با روز جهانی گردشگری مصادف شده و شعار گردشگری  امسال هم «گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه» است که با رویکرد آینده بهتر برای جوامع محلی این سمپوزیوم همخوانی مناسبی دارد.

رییس دانشگاه علم و فرهنگ خاطرنشان کرد:این دانشگاه آمادگی کامل خود را برای آغاز و یا توسعه همکاری‌های علمی در حوزه های مختلف با تمام کشورهایی که نمایندگان آن‌ها در این سمپوزیوم حضور دارند، اعلام می دارد.

وی عنوان کرد: امیدوارم که تجربیات تبادل شده در این سمپوزیوم به نفع جامعه علمی و صنفی گردشگری در هر دو کشور بوده و کارگاه های تخصصی با بالاترین کیفیت برگزار شود.

گردشگری مانع وقوع درگیری های منفعت طلبان می شود

دکتر حمید رضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم گفت: گردشگری پایدار دارای چهاربعد مهم فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است. بعد فرهنگی گردشگری به دلیل فراهم آوردن شرایط مناسب برای نزدیکی اقوام با یکدیگر و آشناشدن آنها با دیگر کشورها بسیار مهم است.

وی افزود: ایران، کشوری با فرهنگ غنی و جاذبه های کم نظیر فرهنگی، تاریخی و طبیعی است که متاسفانه تبلیغات منصفانه ای درباره آن نشده است. گردشگرانی که از ایران بازدید کرده اند و با تصویر واقعی توسعه و پیشرفت ایران روبه رو شده اند، خاطرات لذت بخشی از ایران دارند که عموما با شنیده های آن ها متفاوت است

به گفته وی، نزدیکی و تعامل فرهنگی ملت ها با گردشگری ایجاد می شود. گردشگری می تواند مانع وقوع بسیاری از چالش ها، درگیری ها و حتی جنگ‌هایی باشد که منفعت طلبان به دنبال آن هستند و لذا به بعد فرهنگی در توسعه گردشگری باید توجه ویژه ای شود.

وی ادامه داد: موضوع این سمپوزیوم، «گردشگری پایدار با محوریت طبیعت گردی» است. رویکرد آن «آینده بهتر برای جوامع محلی» نیز بسیار قابل تحسین است چرا که توزیع  عادلانه ثروت گردشگری اهمیت زیادی دارد و هدایت اقتصاد گردشگری به روستاها که عموما در مسیرهای کوهستانی هستند، از مزایای بی نظیر گردشگری محسوب می شود. به همین دلیل از برگزار کنندگان این همایش به ویژه سفارت محترم اتریش در تهران و بخش انجمن فرهنگی این سفارت تشکر و قدردانی ویژه دارم.

طیبی تصریح کرد: جهاد دانشگاهی به عنوان بزرگ ترین سازمان غیر دولتی فعال در انجام تحقیقات کاربردی و تولید نوآوری در ایران همواره به مباحث گردشگری و محیط زیستی توجه ویژه داشته است. نخستین پژوهشکده گردشگری در ایران با هدف مطالعه و تحقیق در زمینه رفع موانع و توسعه صنعت گردشگری در مشهد ایجاد شده و پژوهشکده محیط زیست این نهاد در استان گیلان نیز گواه این مدعاست.

رئیس جهاد دانشگاهی اظهارداشت: همچنین مفتخریم که نخستین و تنها دانشکده علوم گردشگری ایران در دانشگاه علم و فرهنگ دایر شده و برای اطلاع از میراث فرهنگی و تمدنی ایران نیز مرکز علمی – فرهنگی گردشگری دانشجویان ایران در جهاد دانشگاهی(ACECR) ایجاد شده که این موضوع تاثیر بسیار خوبی در ارتقاء هویت ملی دانشجویان داشته است.

وی بیان کرد: امروزکه دانشگاه علم و فرهنگ به عنوان قطب علمی گردشگری کشور، میزبان بزرگ ترین سمپوزیوم گردشگری است امیدوارهستم با تبادل تجربیات علمی و اجرایی حوزه گردشگری بین کشور ایران و اتریش شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه باشیم و این سمپوزیوم بتواند به اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.

نقش توسعه گردشگری پایدار در صلح جهانی

در ادامه این مراسم سفیر اتریش ضمن بیان اینکه کشور ایران در گزارشی که هفته گذشته توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده، به عنوان ارزان ترین مقصد گردشگری در بین کشورهای جهان شناخته شد، گفت: جا دارد این دستاورد بزرگ را به ایران تبریک بگویم. این موضوع به آمادگی های موجود در این کشور در استفاده از زیرساخت های ICT مربوط می شود.

وی ضمن تشکر از مجموعه دانشگاه علم و فرهنگ برای برگزاری این رویداد، تصریح کرد: سه سال است که از تشکیل و تدوین نقشه راه ایران و اتریش می گذرد، پس از اینکه این نقشه راه توسط روسای دولت دو کشور مورد تایید قرار گرفت، اقدام به تعاملاتی کردیم که امیدواریم به دلیل اینکه اتریش میزبانی مذاکرات برجام را بر عهده دارد، بتوانیم در حفظ دستاوردهای برجام نیز نقش مهمی را ایفا کنیم.

شولتز تصریح کرد: روز گذشته، سه کارگروه دوجانبه، در حوزه های محیط زیست، گردشگری و آب برگزار شد که در رابطه با پروژه های مرتبط با این موضوعات بحث هایی صورت گرفت. امروز هم شرکای ایرانی و اتریشی در این سمپوزیوم چندبعدی کنارهم آمدند تا در حوزه گردشگری پایدار با هم بحث و تبادل نظر کنند.

وی با اشاره به اینکه قطعا این تلاش ها منافع قابل توجهی برای شهروندان دو کشور خواهد داشت ، خاطرنشان کرد: مهمترین دستاوردهای این رویداد در حوزه تجارت، توسعه اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی است.

سفیر اتریش در ایران افزود: سفر و گردشگری همواره به عنوان مقوله ای محسوب می شود که می تواند به پیشبرد صلح، امنیت و تفاهم کمک کند. همچنین تحقیقات نشان می دهد پایداری در گردشگری می تواند سطح بالایی از صلح را برای کشورها به ارمغان آورده و نهاد و ساختارهایی که به شکل گیری جوامع صلح مدار کمک می کند را شکل دهد.

وی تاکید کرد: ما می توانیم بحث اکوتوریسم پایدار را به عنوان سکوی پرش تلقی کنیم. امیدوارم با حضور سفیرای کشورهای همسایه ایران در این رویداد بتوانیم شاهد حداکثر همکاری های منطقه ای نیز باشیم.

شولتز تاکید کرد: امروز دولت های دو کشور ایران و اتریش سنگ بنای این تعاملات را گذاشتند و باید با تلاش به سمت ایده هایی که برای آینده این همکاری ها متصور هستیم حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در شرایط پرتنش بین المللی هستیم،گفت: این همکاری نشان دهنده عزم و اراده اتریش برای تعامل هرچه بیشتر با ایران است و امیدواریم با راهبردهایی که اتخاذ می شود بتوانیم به درستی در این مسیر حرکت کنیم.

شولتز تاکید کرد: ایران فرهنگ غنی دارد و به جهانیان ادبیات، هنر و شعر داده است و اکنون وقت آن رسیده که از طریق مشارکت و ارائه راه حل های مناسب در حوزه اکوتوریسم پایدار الطاف این کشور را جبران کنیم.

هیچ تصمیمی در برنامه های کلان گردشگری بدون شاخص های پایداری انجام نمی‌ شود

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در ادامه این سمپوزیوم خاطرنشان کرد: امروز همزمان با هفته دفاع مقدس، یاد وخاطره شهدای ۸سال دفاع مقدس را گرامی می داریم.

ولی تیموری ضمن ابراز امیدواری درخصوص  همزمانی سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار و روز جهانی گردشگری،گفت:خوشحالیم که این همزمانی به وجودآمده است، زیرا  گردشگری ابزاری مناسب برای تعامل و ارتباطات میان فرهنگی، بین ملت ‌هاست.

وی افزود:  همانطور که شعار امسال سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) « گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه» عنوان شده ،نشان می دهد که بر سه موضوع مهارت، اشتعال وآموزش نیز توجه ویژه ای داشته است.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  همچنین با اشاره به پیشینه همکاری‌های گردشگری میان جمهوری اسلامی ایران و اتریش، گفت: روابط خوبی بین کشور ایران و اتریش در همه زمینه ها برقرار است و در این میان روابط و همکاری های حوزه گردشگری می تواند در تعامل فرهنگ دوکشور موثر باشد.

تیموری با اشاره به برگزاری چنین همکاری های بین المللی، افزود: روابط بین کشورها درحوزه گردشگری می تواند بسترساز تعمیق ارتباطات بین بخش های خصوصی حوزه گردشگری در سطح بین المللی باشد.

وی در پایان گفت: هیچ تصمیمی در برنامه های کلان گردشگری بدون در نظر گرفتن شاخص های پایداری انجام نمی‌ شود.

توجه ویژه ای به مباحث حفاظت میراث فرهنگی داریم

دکتر گونترلیبل، معاون وزیر گردشگری و محیط زیست اتریش نیز در این مراسم گفت: از معاون وزیر در حوزه گردشگری و ریاست دانشگاه علم و فرهنگ تشکر می کنم. همچنین مفتخرم اکنون در تهران به مناسبت این سمپوزیوم که موضوع اش اکوتوریسم است، سخنرانی می کنم.

وی افزود: برگزاری این سمپوزیوم نشان از اهمیت روابط  دو کشور دارد و به تقویت هر دو نیز کمک می کند. موضوع این سمپوزیوم از جمله توریسم ، گردشگری و طبیعت گردی کاملا مرتبط با مباحثی است که اکنون ما در وزارتخانه مان دنبال آن هستیم.

وی اظهار داشت: اکنون ما طبق آمار و ارقام ها، در حوزه گردشگری 6 پارک ملی و 50 سایت محلی داریم. همچنین پارک های ملی ما در توسعه اکوتوریسم نقش آفرینی می کنند.

وی بیان کرد: طی دو دهه گذشته نیز بیش از 100 محل در حوزه اکوتوریسم و گردشگری در کشورمان شناسایی شده که اکنون در زمینه حفظ تنوع زیستی و ایجاد مراکز تحقیقاتی فعالیت می کنند؛ در این مراکز نقش گردشگری و توسعه اکوتوریسم توجه ویژه ای قرار دارند.

معاون وزیر گردشگری و محیط زیست اتریش گفت: همچنین ما توجه ویژه ای روی رنجرهای پارک های ملی داریم. این رنجرها در واقع نقش سفرای پارک های ملی را ایفا می کنند و نقش مهمی در حفظ محیط زیست دارند.

وی تصریح کرد: همچنین ما در عین حال  توجه ویژه ای به مباحث حفاظت میراث فرهنگی داریم. در پایان نیز از میزبان مان ایران تشکر می کنم امیدورام برای برگزاری سمپوزیم بعدی ما میزبان شما در اتریش باشیم.

گردشگری علمی کوهستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است

معاون انجمن دوستداران طبیعت اتریش از دیگر سخنرانان این مراسم با بیان اینکه از ابتدای سال 2018 همکاری هایی را با دوستان خود در ایران شروع کردیم، گفت: هدف از این همکاری، تبادل اطلاعات ایران و اتریش در حوزه کوهنوردی است. از آنجا که این انجمن اتریشی به قله دماوند نیز صعود کرده و علاوه بر این، تجربیات ارزشمندی در کوهنوردی کوهستان دارد، این تعامل می تواند بسیار موثر واقع شود.

کارین شیله با بیان اینکه فضای مناسبی برای همکاری بین این دو کشور مهیاست، تصریح کرد: علاوه بر این، این تبادل آرا و عقاید تنها منوط به کوهنوردی کوهستان نیست و می تواند سایر حوزه ها را هم شامل شود.

وی ادامه داد: انجمن و تشکل دوستداران طبیعت اتریش فعالیت های زیادی را در حوزه های ورزشی به ویژه کوهنوردی انجام داده است و یکی از مهمترین اهداف ما در این حوزه این است که در قالب فعالیت های ورزشی، مقوله پایداری را برجسته کنیم.

شیله تاکید کرد: در خلال کارگروه ها به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می توان در حوزه اکوتوریسم کوهستان به طراحی و مدلسازی مسیرهای کوهنوردی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه باید بر روی ایده ها و راهبردهای مشترک متمرکز شویم، گفت: امیدواریم جوامع محلی بتوانند از دستاوردهای این همکاری منتفع شده و سمپوزیوم بتوانند به ایده هایی که مد نظر دارد، جامه عمل بپوشاند.

کوهستان، یکی از مخازن ارزشمند آب است

رئیس فدراسیون کوهنوردی ایران نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار گفت: امیدواریم در پی این رویداد اتفاقات سازنده در زمینه توسعه پایدار در حوزه کوهستان رخ دهد و بتوانیم با به کارگیری علم و تجربه در اینگونه رویدادها تصمیم های درستی اتخاذ کرده و به مرحله اجرا برسانیم.

رضا زارعی با اشاره به اینکه نیمی از مساحت ایران را مناطق کوهستانی و بیابانی تشکیل داده است، گفت: ایران با در اختیار داشتن 260 قله بالاتر از چهارهزار و وجود شهرهای بزرگی در دامنه کوه ها می تواند از کوهستان به عنوان مخازن ارزشمند آبی بهره بیشتری ببرد.

وی عنوان کرد: کوهستان ها نه تنها منبع اصلی آب و عامل مقاومت خاک در مناطق خشک ایران هستند بلکه، زیستگاه و مامن گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فردی هستند که از آنها تحت عنوان گونه های نادر جهانی یاد می شود.

زارعی تصریح کرد: از این رو، برای حفاظت از کوهستان های ایران، این میراث ارزشمند، تدوین قوانین معین و طبقه بندی شده از جایگاه ویژه ای برخوردار است. این اتفاقی است که گردشگری علمی کوهستان می تواند آن را رقم بزند.

همچنین در پایان نخستین روز از سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار از تمامی اساتید و مدعوین خارجی با لوحی تقدیر شد.

بر اساس این گزارش، در حاشیه سمپوزیوم بین المللی گردشگری پایدار نمایشگاه «فرهنگ ملل » با میزبانی دانشگاه علم و فرهنگ  افتتاح شد.

 

 

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • اقبالی چهارشنبه 03 مهر 1398 - 14:07:03
    عالیه موفق باشید

[کد امنیتی جدید]