کد خبر : 9403 شنبه 23 خرداد 1394 - 04:17:36
ایجاد-مخزنی-برای-نگهداری-نمونه‌هایی-از-یخچال‌های-طبیعی-سراسر-جهان

ایجاد مخزنی برای نگهداری نمونه‌هایی از یخچال‌های طبیعی سراسر جهان

دانشمندان از فرانسه و ایتالیا مخزن نمونه‌هایی از یخ از سراسر کره زمین را ایجاد خواهند کرد، قرار است این مخزن در عمق 10 متری زیر ایستگاه علمی تحقیقاتی "کونکوردیا" در قطب جنوب جای بگیرد.
ایجاد این مخزن به دلیل خطر بالقوه گرمای جهانی ضروری است، یخ‌ها باید برای انجام تحقیقات و بررسی تغییرات آب‌وهوا حفظ و نگهداری شوند.
 
در ارتفاعات در سراسر کره زمین ذوب یخچال‌های طبیعی اتفاق می‌افتد، یخچال طبیعی Postoruri در پرو در طی 20 سال 2 برابر کاهش یافته است، ممکن است پس از مدت زمانی (در قرن‌ آینده) یخچال‌های طبیعی کاملاً از بین بروند که ضایعه عظیمی برای علم خواهد بود، به‌همین دلیل متخصصان یخ‌شناس (افرادی که یخ‌های طبیعی را مطالعه و بررسی می‌کنند) از فرانسه و ایتالیا تصمیم گرفتند مخزنی ایجاد کنند که در آن نمونه‌هایی از یخچال‌های طبیعی از سراسر جهان وجود داشته باشد.
 
در این مخزن، واقع در عمق 10 متری زیر ایستگاه تحقیاتی "کونکوردیا" در قطب جنوب، دما بطور مداوم منفی 50 درجه سانتی‌گراد حفظ می‌شود.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران، به گفته دانشمندان ارزش این یخ‌ها در این است که آن‌ها هزاران سال پیش ایجاد شده‌اند، به دلیل خطر بالقوه گرم شدن جهانی آب‌وهوا و احتمال محو شدن کامل همه‌ی یخچال‌های طبیعی در کره‌ ‌زمین، نگهداری نمونه‌هایی از یخ‌های طبیعی برای علم ضروری است.
 
متخصصان با کمک این یخ‌ها قادر خواهند بود بررسی کنند چگونه آب‌وهوا و محیط زیست در طی هزاران سال در زمین تغییر کرده‌است و تغییرات آب‌وهوا و محیط زیست در آینده را پیش‌بینی خواهند کرد.
هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]