بزرگترین تلسکوپ دنیا ثبت کرد؛

تصویری خارق العاده از مرغ دریایی کیهانی

کد خبر : 93591 جمعه 18 مرداد 1398 - 09:57:29

ستاره‌ شناسان یک تصویر تلسکوپی از سحابی "مرغ دریایی" را منتشر کرده ‌اند که محل تولد ستاره‌های جدید را نشان می‌دهد.

این تصویر مربوط به سحابی " IC ۲۱۷۷" است. از آنجا که این سحابی شبیه به مرغ‌ دریایی در حال پرواز است، به سحابی "مرغ دریایی" معروف شده و مجموعه‌ای از ستاره‌ها را دربرمیگرد.

این سحابی در واقع از غبار، هیدروژن،هلیوم و برخی  عناصر سنگین تشکیل شده است؛ همه‌ این مواد گرم و پرانرژی بوده و زندگی کیهانی جدیدی را ساطع کرده اند.

تلسکوپ جنوبی اروپا "VLT" هم جزئیات این سحابی را رصد کرد. این تلسکوپ بزرگترین  تلسکوپ دنیا برای مشاهده آسمان شب است.

اجزای اصلی این مرغ دریایی سه ابر گازی بزرگ است. که بارزترین آن "Sharpless 2-296"(sh2-296) نام گرفته و بال‌های این مرغ دریایی کهکشانی را تشکیل می دهد.

این بخش از بالای بال ۱۰۰ سال نوری فاصله دارد و مواد درخشان کیهانی و خطوط گرد و غبار تاریک را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، سحابی " IC ۲۱۷۷" یک نمونه بارز از سحابی  گُسیلِشی است. سَحابی‌های گُسیلِشی یا سحابی‌های نَشری گونه‌ای از سحابی‌ها در کیهان هستند. در سحابی‌های گسیلشی اتم‌ها توسط تابش فرابنفش ناشی از ستاره یا ستارگان داغ یونیزه شده و به‌ دنبال این در نور مرئی تابش دوباره داشته و دیده می‌شوند.

این سحابی نشانگر شکل‌گیری ستاره های جدید است. بخش ابر غباری " Sh۲-۲۹۶" ستاره های بسیاری را در خود پرورش می‌ دهد و البته به مرور زمان کوچک می‌شود و شروع به فروپاشی می کند. فاصله این سحابی از یکی از بازوهای کهکشان راه شیری ۳۷ هزار سال نوری است.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]