کد خبر : 9346 جمعه 22 خرداد 1394 - 00:28:07
برخی-از-داروهای-درمان-ریفلاکس-معده-سبب-بروز-بیماری-های-قلبی-می-شوند

برخی از داروهای درمان ریفلاکس معده سبب بروز بیماری های قلبی می شوند

مطالعات محققان دانشگاه استنفورد نشان می دهد که برخی از داروی های درمان ریفلاکس معده، احتمال بیماری های قلبی را 16 تا 21 درصد افزایش می دهند.

به گزارش ایرنا از ساینس، نتایج تحقیقات پژوهشگران دانشگاه استفورد نشان می دهد که داروی های رایج درمان ریفلاکس و سوزش معده مانند نکسیوم، پریلوسک و پرساوید اثر مخربی بر روی سیستم قلب و عروق و رگ های خونی دارند و احتمال حمله قلبی در یک دوره 17 ساله را 16 تا 21 درصد افزایش می دهند.

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یا ریفلاکس اسیدی یک اختلال گوارشی است و به بازگشت محتویات و اسید معده به مری گفته می شود.

دلیل اصلی بروز این بیماری، اختلال در عملکرد اسفنکتر تحتانی مری (LES) است. این حلقه ماهیچه ای مانع از برگشت محتویات معده به مری می شود.

در این گزارش آمده است که تمام داروهای درمان ریفلاکس معده مضر نیستند و داروهایی مانند زانتک، تاگامت و پپسید که جزء مسدودکننده گیرنده H2 محسوب می شوند، اثر مخربی روی قلب ندارند.

متخصصان هشدار می دهند که معمولا عوامل موثر در بروز این اختلال رژیم غذایی، سن و سبک زندگی هستند.

بسیاری از افراد مبتلا به GERD ، از بیماری خود بی اطلاع هستند. این افراد از سوزش مداوم معده و گلودرد رنج می برند. این بیماران اغلب تصور می کنند که این گلودرد مزمن ناشی از عفونت ویروسی است؛ در حالی که هیچ ربطی به عفونت ندارد. بازگشت اسید به گلو سبب می شود که این ناحیه مدام بوسیله اسید تحریک شود و گلودرد مزمن ایجاد کند.

برخی از افراد به ریفلاکس خاموش دچار هستند؛ به این معنی که بیماری با هیچ علامتی اعم از سوزش گلو و سردل همراه نیست. این حالت بسیار خطرناک تر است. 10 درصد از بیماران مبتلا به ریفلاکس، گلودرد مزمن دارند. برخی از پوسیدگی مداوم دندان رنج می برند؛ اسید معده سبب بروز پوسیدگی می شود. طیف وسیعی از افرد مبتلا به GERD آسم دارند؛ چراکه مقداری اسید به درون مجاری تنفسی راه می یابد.

برخی دیگر از رایج ترین علایم ریفلاکس، بادگلو، ترش کردن معده و تلخی طعم دهان است. 

ریفلاکس مزمن زمانی خطرناک می شود که پوشش مری از بین برود. در این حالت احتمال بروز سرطان افزایش می یابد.

راهکار های متفاوتی برای درمان این بیماری وجود دارد و در برخی موارد جراحی توصیه می شود. تغییر شیوه زندگی و کاهش وزن می تواند در رفع این مشکل موثر باشد. برخی از دلایل تشدید ریفلاکس عبارتند از :

• سیگار 

• با عجله غذا خوردن

• مصرف کردن غذاهای چرب و پرادویه

• پوشیدن لباس های تنگ

• مصرف غذاهای تحریک کننده اسید معده مانند : گوجه فرنگی، آب مرکبات، چای و قهوه، پیاز، سیر، نوشابه های گازدار

• درازکشیدن بعد از غذا

• نوشیدن مایعات

• عدم تحرک

برخی از تحقیقات نشان می دهد که جویدن آدامس پس از غذا باعث تحریک بزاق و کاهش ریفلاکس می شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]