کد خبر : 9322 پنج شنبه 21 خرداد 1394 - 10:29:40
گزارش-تصویری-و-تحلیل-فنی-قلعه-ابراهیم-آباد-یزد

گزارش تصویری و تحلیل فنی قلعه ابراهیم آباد یزد

سیناپرس: این قلعه در مرکز روستای ابراهیم آباد رستاق از توابع شهرستان صدوق ، در حدود 10 کیلومتری اشکذر واقع شده است . قلعه ابراهیم آباد کاملاٌ از خشت ساخته شده و دارای یک سر در ورودی خشتی است.

قلعه ابراهیم آباد ساختمانی است خشت و گلی و با سردر  و رواق های آجری که  برج های مدور در گوشه های  قلعه  به چشم می خورد . آن چه از حصار قلعه به جای مانده حکایت از دو جداره بودن قلعه دارد . این موضوع توسط افراد کهنسال روستا نیز تائید می شود. بر اساس گفته اهالی محل این قلعه در گذشته یک سر در ورودی و هشت برج داشته که چهار برج در چهار گوشه قلعه  و چهار برج در داخل قلعه  قرار داشتند و قلعه دارای دو دیوار دفاعی بوده است . امروزه سه برج از دیوار های داخلی باقی مانده است  و یکی از آن ها از بین رفته است .

در بالای سردر ورودی چهار پنجره دیده بانی کوچک مشاهده می شود . متاسفانه به مرور زمان و بر اثر آسیب های طبیعی و انسانی ، قسمت های زیادی از   این قلعه از بین رفته است  از سوی دیگر استفاده نادرستی که از قلعه می شد نیز در آسیب رساندن به آن دخیل بوده است برای نمونه تا چندی پیش  مردم روستا از اتاق های این قلعه به عنوان محل نگهداری دام  و طیور  و به عنوان آخور و اسطبـل چهارپایان خود استفاده می کردند .

ورودی بنا دو طبقه بوده  ودر سمت چپ و راست در ورودی دو اتاق در طبقه دوم ساخته شده که احتمالاً محل نگهبانی بوده است که این بخش نیز با آجر مرمت شده است .  در داخل قلعه ، حسینیه و مسجدی بزرگ به تازگی ساخته شده است .                                               

سردر آجری قلعه دارای کاربندی آجری است  و هشتی ورودی و رواق های طرفین نیز  با آجر کاربندی شده است . قسمت های داخلی بنا آسیب دیده  و ساختمان های داخلی تقریباً خراب شده و رو به  ویرانی می رود . قسمت های سالم بنا سردر ورودی ، رواق های منتهی به آن ، حصار بیرونی  و تعدادی از برج ها هستند . 

قلعه در گذشته حالت مسکونی داشته  و  با  گسترش  آبادی  و   افزایش جمعیت سکنه روستا ، به بیرون قلعه مهاجرت کرده اند . هنوز نیز  اثراتی از سکونت در بقایای قلعه مشهود است . از عوامل تزئینی بنا می توان به کاربندی آجری ورودی قلعه ، کنگره های خشتی لبه های حصار و برج ها اشاره کرد .  در سال 1375 تعمیراتی در این بنا انجام گرفته است .

بر اساس گزارش تحقیقی انجام شده بر روی این قلعه توسط  دین یار شهزادی                     ـ باستان شناس ـ در سال 1372  : « قلعه ای قدیمی جالب ، با عظمت  و  با  برج  و  بارو هایی   مستحکم و گسترده  ، قدمت آن مربوط است به قرون هفت و هشت هجری قمری که بنا به مقتضیات زمان در دوره های بعد الحاقاتی به آن افزوده شده است . »

این بنا به شماره 2538 و در تاریخ 15/9/1378 به ثبت رسیده است .

گزارش تصویری و تحلیل فنی : احسان محمدحسینی دانشجوی دکترا باستان شناسی

no-alt

پلکان میان طبقه اول و دوم

no-alt

نمائی از برج های دیده بانی

no-alt

نمای داخلی یکی از اتاق ها

no-alt

نمای کلی قلعه

no-alt

نمای داخل قلعه پس از دروازه

no-alt

تزئینات زیر مدخل ورودی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]