کد خبر : 92941 شنبه 22 تیر 1398 - 10:53:07
پدیده-نجومی-هم‌نشینی-ماه-و-مشتری-رخ-خواهد-داد-

پدیده نجومی هم‌نشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد

در آسمان بامداد یکشنبه 23 تیر، پدیده نجومی هم‌نشینی "ماه" و سیاره "مشتری" رخ خواهد داد.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، اظهار کرد: ۱۳ دقیقه پس از نیمه‌شب ۲۲ تیرماه (بامداد یکشنبه ٢٣ تیر) پدیده نجومی هم‌نشینی "ماه" و سیاره "مشتری" رخ خواهد داد.

به گفته وی، در این پدیده، سیاره غول‌پیکر سامانه خورشیدی یعنی "برجیس" (مشتری) در ۲.۳ درجه جنوب "ماه" قرار خواهد گرفت.

عتیقی یادآور شد: همچنین در این شب "ماه" در زمینه صورت فلکی "کژدم" (قمر در عقرب) است؛ ضمن آنکه سیاره حلقه بر گردن و زیبای "کیوان" بالاتر و سمت چپ این اجرام و ستاره ابرغول سرخ دل کژدم در پایین‌تر از آنها، شاهد همنشینی "ماه" و "برجیس" هستند.

"مشتری"، بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریباً هزار برابر زمین و سیاره‌ای است که تمام اتمسفر آن طوفانی است. ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر "مشتری" و غبارهای موجود در آن، از "مشتری" سیاره‌ای رنگارنگ ساخته است. نقاط سرخ رنگ بزرگ روی این سیاره نشانگر مکان طوفان‌های عظیمی است که لااقل ۳۰۰ سال پیش ایجاد شده است. به خاطر شکل آن، به این نقاط سرخ رنگ "چشم ژوپیتر" نیز می‌گویند.

این جرم آسمانی یک سیاره گازی است و سطح جامد ندارد. زیر اتمسفر "مشتری" یک اقیانوس هیدروژن مایع و آب وجود دارد. در واقع بین اتمسفر "مشتری" و این اقیانوس هیچ چیزی نیست؛ یعنی اتمسفر "برجیس" به مرور ضخیم و متراکم می‌شود تا اینکه بخشی از اقیانوس می‌شود. به عبارت دیگر، اقیانوس "برجیس" سطحی ندارد که مثلاً بشود روی آن قایق‌سواری کرد. همان آسمان است که اقیانوس را می‌سازد.

"برجیس" سه حلقه نامرئی دارد و تنها زمانی که از مقابل خورشید عبور می‌کند، قابل مشاهده هستند؛ چون نور خورشید این حلقه‌ها را درخشان می‌کند و ما از زمین می‌توانیم آنها را ببینیم. این حلقه‌ها به نام‌های حلقه "توری"، "حلقه اصلی" و "هاله" نام‌گذاری شده‌اند.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]