کد خبر : 92893 سه شنبه 18 تیر 1398 - 16:54:58
چهارمین-اجلاس-هیات-امنای-بنياد-علمي-سازمان-اکو-

باحضور وزرای علوم کشورهای عضو بنیادعلمی اکو'،

چهارمین اجلاس هیات امنای بنياد علمي سازمان اکو

سیناپرس: پنجمین نشست کمیته اجرایی بنياد علمي سازمان همکاري هاي اقتصادي اکو (ECOSF) با حضور هیأت‌های عالی رتبه کشورهای عضو اين سازمان به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص سياست‌گذاري و برنامه‌ريزي فعاليت‌هاي علمي در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

دکتر سید کمیل طیبی مدیر اجرایی بنیاد علمي سازمان همکاري‌هاي اقتصادي (اکو) در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رویداد با حضور وزرای علوم کشورهای پاکستان و ايران و همچنين دبيرکل اکو و هيأت بلند پايه كشورهاي عضو برگزار مي‌شود.

وی افزود: انتخابات رياست جديد بنياد، بررسي و تبادل نظر براي مشکلات علمي اين سازمان و همچنين بحث و بررسي درباره موضوع برنامه منطقه‌اي علم و فناوري در حوزه اکو از ديگر برنامه‌هاي اين اجلاس ۲ روزه است.

مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بين المللي دانشگاه اصفهان، نقش اين دانشگاه را در مدت ۲ سال اخیر در این بنیاد بسیار برجسته ارزيابي کرد و گفت: تاکنون چندين طرح از جمله در خصوص آموزش‌هاي علوم پايه، تحقيقات روي منابع آب و محيط زيست در اين دانشگاه به نحو مطلوب اجرا شده است.

وی، نشست روز اول اجلاس را مربوط به کمیته اجرایی و در قالب کارشناسي عنوان کرد و برنامه روز دوم اجلاس را که با حضور وزراي علوم دو كشور پاكستان و ايران برگزار مي‌شود را نيز محول كردن رياست هيأت امناي اجلاس از وزير علوم پاكستان به وزير علوم ايران عنوان نمود.
طیبی تصریح کرد: کسب کرسی‌هاي بيشتر در اين بنياد توسط مقامات ايراني سبب افزايش مراودات و سهم بيشتر کشورمان در تصميم گيري و تصميم سازي‌ها خواهد شد.

مدیر دفتر همکاری های علمی و بين المللي دانشگاه در ادامه افزود: افزايش مشارکت با اين بنياد علمي، انتقال دانش را به همراه دارد و اجلاس و کنفرانس‌هاي مختلف اکو مي تواند به شكل وسيع‌تري در دانشگاه هاي كشورمان برگزار شود.

وی ایران، ترکیه و پاکستان را اعضای اصلي و تاثيرگذار اکو دانست و افزود: همکاري بين بخشي اين كشورها در حال افزايش است و هم افزايي ما راهكاري براي پيشرفت خواهد بود.

مدیر اجرایی بنیاد علمي سازمان همکاري‌هاي اقتصادي (اکو) تصريح کرد: حدود ۵۰ راهبرد اساسی در این نهاد تعریف شده و در صورتی که کشورهاي عضو، اين راهبردها را عملياتي کنند، توسعه علمي و اقتصادي چشمگيري براي آنها رقم خواهد خورد.
وی شکل گیری سرمایه انساني و دستيابي به منابع مالي را از جمله اهداف اين بنياد عنوان کرد و گفت: براي نيل به اين هدف دستگاه‌هاي متولي آموزش و اقتصاد بايد بيش از گذشته همکاري کنند.

گفتنی است پنجمین نشست کمیته اجرایي و چهارمين اجلاس هيأت امناي بنياد علمي سازمان همکاري‌هاي اقتصادي (اکو) روز دوشنبه ۱۷ تير ماه سال جاري در سالن اجلاس معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه اصفهان آغاز و اعضاي کميته اجرايي اين بنياد در زمينه طرح‌هاي علمي مشترك به بحث و تبادل نظر پرداختند.
۱۵ نفر از اعضا و بالغ بر ۳۰ نفر از مدیران و اعضا فردا سه شنبه در نشست‌های مرتبط شرکت می‌کنند.
انتخابات ریاست جدید بنیاد، بررسی و تبادل نظر براي مشکلات علمي اين سازمان و همچنين بحث و بررسي درباره موضوع برنامه منطقه‌اي علم و فناوري در حوزه اکو از ديگر برنامه‌هاي اين اجلاس ۲ روزه است.
بنیاد علمی اکو (ECOSF) سازمانی بین‌دولتی متشکل از ۱۰ کشور اسلامی افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان، ازبكستان، تركیه و ايران است كه هدف اصلي آن توسعه اقتصادي در منطقه اكو بر پايه ارتقا علم، فناوري و نوآوري است.
این سازمان با پوشش ۳۶۰ میلیون نفر که یک چهارم جمعیت مسلمانان جهان را تشکيل مي‌دهد، بزرگترين تشکل اقتصادي جهان اسلام محسوب مي‌شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط