کد خبر : 92792 شنبه 15 تیر 1398 - 12:03:16
تولید-مکمل-پروبیوتیک-صنعتی-متناسب-با-عادت-خوراکی-ایرانیان

تولید مکمل پروبیوتیک صنعتی متناسب با عادت خوراکی ایرانیان

محققان پارک علم و فناوری مازندران موفق به تولید مکمل پروبیوتیک‌های متناسب با عادت خوراکی ایرانیان شدند.

این مکمل حاوی انواع باکتری‌های مفید و متابولیت‌های اثربخش آن‌ها بوده و برای تولید محصولات غذایی فراسودمند و مفید سلامت بخش نظیر دوغ پروبیوتیک، ماست پروبیوتیک، شکلات سین بیوتیک به‌عنوان ماده اولیه کاربرد دارد.

دکتر بهزاد علاءالدینی، مدیرعامل شرکت مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان آمل در این خصوص گفت: محصول استاندارد پروبیوتیک حاصله در هر گرم محصول، دارای حدود ۱۰ میلیون باکتری مفید است که البته تعداد باکتری در گرم محصول، بسته به طراحی که برای مکمل انجام می‌شود، قابلیت تغییر کاهشی و افزایشی دارد.

وی افزود: تمام باکتری‌های مفید مورد استفاده در مکمل، بومی کشور بوده و با توجه به شرایط اقلیمی و تغذیه‌ای مردم کشور، کاملاً سازگار و اثربخش است.

دکتر علاءالدینی به توان تولید مکمل پروبیوتیک اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با توجه به روش فناوری منحصربه‌فردی که این واحد فناور، پس از سال‌ها تحقیق به آن دست‌یافته است، می‌تواند در ماه حدود ۲۰۰۰ واحد مکمل پروبیوتیک تولید کند که اگر هر واحد مکمل را برای یک‌تن محصول پروبیوتیک در نظر بگیریم، می‌توانیم با این میزان تولید در ماه، ۲۰۰۰ تن محصول غذایی پروبیوتیک را به‌عنوان ماده اولیه، در کارخانجات تأمین کنیم و در صورت حمایت مناسب برای توسعه آن، قابلیت تولید این مکمل صنعتی، با توجه به دانش موجود، به هر میزانی است.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی از دیگر مزایای این محصول را قیمت کاملاً رقابتی با نمونه‌های خارجی، کیفیت بالا از لحاظ نوع و تعداد باکتری و متابولیت‌های اثربخش موجود در مکمل، قابلیت زنده‌مانی بالای باکتری‌های این مکمل در محصولات غذایی فراسودمند در طول مدت‌زمان، نگهداری محصول غذایی تولیدشده، جلوگیری از خروج ارز و حتی دارا بودن زمینه صادرات و ارزآوری آن، پیشگیری‌کننده از انواع بیماری‌ها در کوتاه و درازمدت، بالا بردن سطح سلامت و ایمنی بدن افراد جامعه عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: تا سال ۲۰۲۵ گردش مالی این مکمل‌ها در جهان از ۳۲ میلیارد دلار امروز، به حدود ۷۲ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم نشان‌دهنده اهمیت رو به رشد مصرف و تجارت این محصولات در دنیا است.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]