کد خبر : 92315 یکشنبه 26 خرداد 1398 - 14:21:44
سالانه-۱۰۰-هزار-میلیارد-تومان-دود-می-شود

معاون کل وزارت بهداشت؛

سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دود می شود

معاون کل وزارت بهداشت، گفت: سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور بر اثر مصرف دخانیات دود می شود.

ایرج حریرچی، با اشاره به شعار دومین روز هفته ملی بدون دخانیان به نام «مطالبه گری مردم برای جامعه عاری از دخانیات»، اظهار داشت: مهم ترین اقدامات وزارت بهداشت جهت کاهش مصرف مواد دخانی در کشور شامل آگاه سازی مردم برای کاهش تقاضا و کاهش دسترسی به دخانیات است.

وی با اشاره به اینکه برای کاهش تقاضای سیگار در کل دنیا روند رو به رشدی داشتیم، اما در خاورمیانه هنوز پیش بینی ما این است که تا سال ۲۰۲۵ مصرف قلیان افزایش پیدا کند، افزود: در حال حاضر، حدود ۹.۳۶ مصرف کننده روزانه سیگار داریم که ۱۸.۶۹ را مردان و ۰.۸۱ درصد را زنان تشکیل می دهند که اگر مصرف قلیان، پیپ و چپق را به آنها اضافه کنیم حدود ۰.۱۳ و ۰.۱۴ درصد مصرف کننده داریم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: هدف گیری کردیم تا سال ۱۴۰۴ حدود ۳۰ درصد شیوع مصرف دخانیات را در کشور کاهش دهیم، چرا که ۸ میلیون نفر مصرف کننده مواد دخانی فعلی علاوه بر اینکه به سلامت خودشان لطمه می زنند به اقتصاد ملی و و دیگران هم آسیب می رسانند.

حریرچی گفت: مهم ترین راه برای کاهش دسترسی به دخانیات بنا بر تجربه صد کشور دنیا، افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار است، چرا که ثابت شده نمی توان از تولید دخانیات و یا قاچاق آن جلوگیری کرد، پس باید با افزایش مالیات بر خرده فروشی آن، میزان دسترسی را کاهش دهیم چون سیگار در کشور ما نسبت به کل دنیا ارزان ترین قیمت را دارد.

وی خاطرنشان کرد: مالیات بر خرده فروشی سیگار طبق بررسی های سازمان جهانی بهداشت در کمترین میزان است که حتی نسبت به کشورهای ترکیه و عراق که در منطقه هستند نیز در وضعیت پایین تری قرار دارد.

معاون کل وزارت بهداشت تاکید کرد: باید مبادی ورودی را کنترل کنیم و جلوی قاچاق را بگیریم و با افزایش مالیات بر آن بخشی که به صورت قانونی وارد چرخه مصرف می شوند، دسترسی مردم را کاهش دهیم.

حریرچی در خصوص اقتصاد مصرف دخانیات در ایران، گفت: در کشور با فرض ۵۵ میلیارد نخ مصرف، سالانه به طور متوسط ۱۰,۰۰۰ میلیارد تومان بر اثر استعمال دخانیات دود می‌شود. همچنین سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه های بهداشتی درمانی ناشی از مصرف دخانیات می شود و سایر هزینه های اقتصادی ناشی از مصرف دخانیات بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان برای کشور است. یعنی به عبارتی، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از منابع کشور بر اثر مصرف دخانیات دود می شود.

منبع:ایسنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]