کد خبر : 92255 پنج شنبه 23 خرداد 1398 - 11:57:47
ساخت-نانوجوهری-برای-ضد-جعل-کردن-اسناد-و-مدارک

توسط پژوهشگران ایرانی انجام شد:

ساخت نانوجوهری برای ضد جعل کردن اسناد و مدارک

سیناپرس: پژوهشگران ایرانی با همکاری محققانی از ژاپن و آمریکا موفق به ضد جعل کردن اسناد و مدارک شدند.

جمعی از محققان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشگاه مین آمریکا و دانشگاه کیوتو ژاپن با استفاده از رفتار جالب نوری نانوبلورهای سلولز، موفق به چاپ تصاویر نامرئی درون فیلم‌های پلیمری شفاف شدند.

بر این اساس این اقدام می تواند در صنعت چاپ و ضد جعل کردن اسناد و مدارک بسیار تاثیرگذار بوده و کاربرد فراوانی داشته باشد.

امروز با توجه به با رشد و گسترش تکنولوژی همگان به راحتی می توانند به تجهیزات پیشرفته چاپ برای دسترسی داشته باشند. از این رو، ابداع روش‌های نوین چاپ امنیتی با ضریب ایمنی بالاتر در مقابل جعل، امری ضروری به نظر می رسد.

از این رو و با توجه به قابلیت های بیشمار فناوری نانو در حوزه‌های مختلف علم و فناوری در چند دهه اخیر، مقابله با جعل اسناد و مدارک از طریق فناوری نانو محقق شد.

بنا به گفته استادیار دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان بلورهای فوتونی، نانوساختارهایی با رفتار نوری منحصربه‌فرد هستند که به رغم رفتار نوری جالب توجه بلورهای فوتونی، مواردی همچون گرانی، سمیت و پیچیده بودن فرآیند ساخت آنها، توسعه روش‌های چاپ مبتنی بر بلورهای فوتونی را با محدودیت مواجه کرده است.

در پژوهش حاضر تلاش شده است تا نانوبلورهای سلولز را به عنوان جایگزینی کارآمد و مقرون به صرفه برای بلورهای فوتونی معرفی کنیم.

مهدی مشکور ادامه داد: در واقع در این تحقیق با افزودن نانوبلورهای سلولز به یک محلول پلیمری شفاف، موفق به تولید و معرفی یک نانوجوهر ساده، ارزان و غیرسمی با قابلیت چاپ نقوش نامرئی با ضریب امنیت و طول عمر بالا شدیم.

این محقق در خصوص قابلیت نوری منحصربه‌فرد نانوبلورهای سلولز گفت: نانوبلور سلولز رفتاری موسوم به رفتار دوشکستی از خود بروز می‌دهد؛ به این معنی که ضریب شکست نور در آن با جهت انتشار و قطبش نور تغییر می‌کند. با استفاده از همین رفتار نوری و کنترل نظم‌یافتگی نانوبلورهای سلولز و مولکول‌های پلیمر در مقیاس نانومتری، چاپ نقوش و تصاویر دوشکستی انجام شد. نقوش دوشکستی چاپ شده درون فیلم پلیمری، نامرئی بوده و فقط با استفاده از نور پلاریزه قابل مشاهده هستند، نانوبلور سلولز فراوان‌ترین زیست‌بلوری است که رفتار دوشکستی از خود بروز می‌دهد.

مشکور در خصوص فرآیند ساخت نانوجوهر و چاپ دوشکستی و نیز ارزیابی نتایج افزود: به طور خلاصه، در این تحقیق نانوبلورهای سلولز با روش هیدرولیز اسیدی در شرایط دمایی و اسیدیته معین، از پودر خالص الیاف پنبه استخراج شدند. پس از جداسازی اسید باقی مانده و اعمال فرآیند فراصوت، نانوبلورهای سلولز با غلظت‌های متفاوت، به محلول شفاف پلی‌وینیل الکل اضافه و به این ترتیب نانوجوهر آماده شد.

بر اساس این گزارش، چاپ دوشکستی با روشی مبتنی بر لیتوگرافی انجام شد و کیفیت آن با میکروسکوپ نوری پلاریزان، میکروسکوپ نیروی اتمی، میکروسکوپ الکترونی روبشی گسیل میدان، میکروسکوپ روبشی هم‌کانون لیزری و نیز روش پراش پرتوایکس مورد ارزیابی قرار گرفت.

منبع:ایرنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]