کد خبر : 92231 چهارشنبه 22 خرداد 1398 - 10:25:07
خوابیدن-در-زیر-نور-مصنوعی-زنان-را-چاق-می-کند

خوابیدن در زیر نور مصنوعی زنان را چاق می کند

سیناپرس: خواب در زیر نور مصنوعی در شب با اضافه وزن زنان ارتباط دارد و خاموش کردن چراغ خواب در زمان خواب احتمال چاقی را کاهش می دهد.

این مطالعه که بر روی ۴۴ هزار زن در رده سنی بین  ۳۵ تا ۷۴ ساله انجام شده، نشان می‌دهد که خاموش کردن چراغ در هنگام خواب احتمال چاقی را در زنان به شدت کاهش می دهد.

محققان این زنان را برای پنج سال مورد آزمایش قرار دادند و متوجه شدند زنانی که در مقابل تلویزیون روشن و یا شرایطی می‌خوابیدند که چراغ اتاقشان روشن بود، ۱۷ درصد بیشتر احتمال داشت که در عرض این پنج سال حدود پنج کیلوگرم یا بیشتر اضافه وزن پیدا کنند.

محققان متوجه شدند که خوابیدن در معرض نور مصنوعی در خواب شبانه موجب سرکوب هورمون خواب به نام ملاتونین می‌شود و چرخه طبیعی خواب و بیداری را بهم می‌زند.

 همچنین مطالعات نشان می دهد که روشن بودن چراغ در حین خواب تغییرات روز به روز هورمون‌های استرس را مختل می‌سازد و بر سایر رویه‌های متابولیک به شیوه‌هایی تأثیر می‌گذارد که موجب چاقی می‌شود. همچنین روشن نگاه داشتن چراغ اتاق، موجب بروز خواب سبک می‌شود و خواب کوتاه می‌تواند انسان را به کمتر ورزش کردن و مصرف بیشتر خوراکی‌ها ترغیب کند.

نتایج این مطالعه که در مجله JAMA Internal Medicine  چاپ شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]