کد خبر : 92115 یکشنبه 19 خرداد 1398 - 14:04:10
-عمارت-ذوالفقاری،-موزه-قاجاری-زنجان-با-معماری-منحصربفرد

عمارت ذوالفقاری، موزه قاجاری زنجان با معماری منحصربفرد

در اواخر حکومت قاجار، عمارتی بنا نهاده شد که سبک ساختمانی آن از بناهای گوتیک اروپایی گرفته شده و کل مجموعه با پوشش شیروانی ساخته شده است.

در بالای عمارت ذوالفقاری و درست در مرکز آن، نورگیر زیبایی وجود دارد که به کلاه فرنگی معروف است. عمارت ذوالفقاری، در مرکز بافت قدیمی شهر زنجان در محله‌ای به نام دالان آلتی در ضلع شمالی سبزه میدان و مسجد جامع واقع شده است و توسط سردار اسعد ذوالفقاری ساخته شد.

این عمارت شامل ساختمان‌های اندرونی و بیرونی و قسمت‌های اداری می‌باشد که قبل از احداث خیابان با یک شبکه‌ی ارتباطی در طبقه‌ی همکف و زیرزمین به همدیگر مرتبط بوده است. هم‌اکنون این مجموعه تقسیم شده و قسمت‌هایی از آن از میان رفته است. از مهمترین قسمت باقیمانده‌ی این مجموعه، بنای تاریخی مرکز مجموعه‌ی بیرونی است. این بنا در دو طبقه و یک سردابه ساخته شده است.

تزئینات نما در این عمارت و قرینه‌سازی آن بسیار حائز اهمیت است. بنا، ترکیبی از هنر ایرانی و معماری اروپاست و در ساخت ستون‌های آن تماما از سبک اروپایی الهام گرفته شده است. نمای ساختمان با آجرهای قالبی و پیش‌بر بنا شده است و پنجره‌های بنا دو لنگه‌ای و اطراف آن مشبک است و در آن از شیشه‌های رنگی استفاده شده است.

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]