کد خبر : 92074 شنبه 18 خرداد 1398 - 10:15:38
آینده-دانش‌بنیان‌ها-امیدوارکننده-است

آینده دانش‌بنیان‌ها امیدوارکننده است

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، روند فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را رو به رشد و امیدوارکننده دانست و بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت آنها در دوران تحریم تاکید کرد.

به گزارش سیناپرس عبدالله رضیان روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی باید به‌خوبی از ظرفیت و فرصت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد، افزود: باید این شرکت‌ها را مورد حمایت قرار داد تا اوضاع و احوال اقتصادی کشور بهبود پیدا کند.

وی بیان کرد: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان طی سال‌های گذشته رضایت‌بخش بوده است و روند فعالیت آن‌ها، روند رو به جلو و رو به رشد بوده و می‌توان امید داشت که این شرکت‌ها آینده خوبی داشته باشند.

وی یادآور شد: متأسفانه در گذشته برخی مدیران به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد نداشتند و به همین دلیل آن‌ها را جدی نمی‌گرفتند، با توجه به بروز تحریم‌ها نقاط ضعف ما برای تأمین نیازهای تکنولوژیک مشخص شد و اکنون برخی مدیران با توجه به دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و توانایی آن‌ها به این شرکت‌ها اعتماد کرده‌اند.

رضیان به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت خودرو اشاره کرد و گفت: ما در بخش خودرو بسیاری از قطعات را از خارج وارد می‌کردیم اما با بروز تحریم‌ها این روند در برخی از قسمت‌ها با توقف مواجه شد و باید این نیاز را از طریق صنایع داخل تأمین کرد اکنون به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد شده و این فرآیند در برخی از موارد بی‌نتیجه نمانده و موفقیت‌آمیز بوده است.

لزوم تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی دولت و مجلس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواستار تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی دولت و مجلس شد و گفت: سرمایه فعلی این صندوق پاسخگوی نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان نیست.

وی نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را مهم ارزیابی کرد و گفت: به لحاظ اینکه این صندوق نقش تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را ایفا می‌کند، بنابراین باید از منابع خوبی برخوردار باشد درحالی‌که به نظر می‌آید که منابع مالی این صندوق کفاف نمی‌دهد و باید تقویت شود، هرچند که مجلس و دولت باید به فکر تقویت منابع این صندوق باشند.

وی تأکید کرد: سرمایه فعلی صندوق به‌هیچ‌وجه پاسخگوی مأموریت‌ها و نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان نیست، اگر ما به دنبال اقتصاد دانش‌بنیان باشیم باید به این شرکت‌ها بها دهیم و بخشی از این اهمیت‌، تأمین مالی ایده‌های محققان این شرکت‌هاست.

رضیان در ادامه در توصیه به شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: شرکت‌ها باید مقداری میدانی‌تر عمل کرده و به مقوله بازاریابی اهمیت دهند و شرایط بازار را درک کنند تا بتوانند بازاری برای محصولات خود داشته باشند.

وی گفت: مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی نیز باید با حضور در مجلس، نیازهای خود را به گوش نمایندگان برسانند و گزارشی از روند کار خود ارائه دهند تا از این طریق بتوانند اعتبارات خوبی را برای صندوق جذب کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]