کد خبر : 91208 شنبه 21 اردیبهشت 1398 - 09:34:13
آیا-آرتروز-با-خوردن-قرص-قابل-درمان-است؟

پرسش از شما، پاسخ از ما؛

آیا آرتروز با خوردن قرص قابل درمان است؟

سیناپرس: سیناپرس با همکاری پزشکان متخصص حوزه های مختلف، هر هفته به سوالات پزشکی شما مخاطبان پاسخ می دهد. سوالات خود را مطرح کنید، پاسخ علمی و درستی دریافت کنید.

اغلب در شبکه‌های ماهواره‌ای قرص های برای درمان آرتروز تبلیغ می شود، آیا واقعا آرتروز با قرص قابل درمان است؟ نظر شما نسبت به روش‌های نوین پزشکی مانند سلول درمانی چیست؟ آیا این روش ها  را قبول دارید؟

هنوز هیچ دارویی ثابت نشده و در مرحله اثبات نیست که بتواند آرتروز را درمان کند. تمام این داروها جنبه موقتی، تسکینی، روانی و القایی دارند. گاهی اوقات ضرورت نوشتن این داروها تنها به دلیل جنبه روانی و القایی بودن آن است. این داروها، قرص ها و آمپول ها هیچ تاثیر فیزیکی ندارند. بهترین راه درمان همان پیشگیری و کم کردن وزن است. در مورد سوال سلول درمانی هم باید بگویم که هم اکنون سلول درمانی به دو دسته تقسیم می شود. ما هر روز سلول درمانی می کنیم و برای جوش نخوردن استخوان، سلول زنده را از استخوانش جدا و منتقل می کنیم بنابراین  نقش آفرینی آنها بی بدیل است منتها در مورد کجا و چگونه استفاده کردن آنها باید اظهار نظر کنیم. هم اکنون یکی از مواردی که بسیاری نیز در رابطه با آن بحث می شود استفاده از روش PRPاست. این روش در خیلی از موارد استثنایی موثر است اما در بسیاری از موارد کلی نقشی ندارد.

*دکتر غلامعلی عکاشه، متخصص ارتوپدی، عضو هیات نظام پزشکی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]