انقلابی در پیوند اعضا؛

ابداع روش جدیدی را برای احیای ریه‌های آسیب دیده

کد خبر : 91129 چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 - 09:59:15

پژوهشگران روش جدیدی را برای احیای ریه‌های آسیب دیده و سالم نگهداشتن آنها در خارج از بدن موجودات زنده ابداع کرده اند که انقلابی در عمل جراحی برای پیوند اعضای بدن ایجاد می‌کند.

به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، پژوهشگران و مهندسان دانشگاه‌های کلمبیا و وندربیلت با همکاری یکدیگر موفق شدند ریه‌های یک خوک را تا ۳۶ ساعت در خارج از بدن این حیوان سالم و فعال نگهدارند و امکان پیوند آن را فراهم کنند.

بر اساس آمار موجود تا حدود ۸۰ درصد از ریه‌های اهدایی برای پیوند اعضا به علت آسیب‌های بیش از حد قابل استفاده نیستند. یکی از این آسیب‌ها ناشی از ورود مواد موجود در معده به دستگاه تنفسی است که برخی بافت‌های مهم ریه را تخریب می‌کند.

برای جلوگیری از وقوع این آسیب، ریه یک خوک از بدن وی خارج شد تا مواد موجود در معده به درون آن منتقل نشوند. سپس با استفاده از یک دستگاه ویژه روند فعالیت ریه و چرخش هوا در درون آن از سر گرفته شد و بعد از ۳۶ ساعت این ریه با موفقیت به بدن حیوان دیگری پیوند زده شد. چرخش خون در این ریه و کارکرد آن نیز با موفقیت صورت گرفت.

اجرای موفق روند احیای ریه طی این ۳۶ ساعت بزرگترین دستاورد دانشمندان اعلام شده است. تا به حال حداکثر مدت زمان سالم ماندن ریه پیوندی در محیط آزاد شش ساعت بوده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]