کد خبر : 9089 دوشنبه 18 خرداد 1394 - 03:24:11
«پسر-جهنمی»-شاخدار-در-کانادا

کشف گونه جدید دایناسور

«پسر جهنمی» شاخدار در کانادا

محققان موفق به کشف گونه‌های جدیدی از یک دایناسور شاخدار در بستر رودخانه‌ای در کانادا شده‌اند که آن را «پسر جهنمی» نامیده‌اند.

به گزارش ایسنا، نام رسمی این دایناسور Regaliceratops peterhewsi، به برجستگی تاج‌مانند سر حیوان و همچنین نام مردی که 10 سال پیش استخوان‌های آن را تصادفی یافته بود، اشاره دارد.

پیتر هیوز در سال 2005 جمجمه تقریبا دست‌نخورده این دایناسور را که به یک صخره در کنار رود اولدمن در آلبرتا چسبیده بود، شناسایی کرد.

تا پیش از این، هیچ نوع فسیلی از دایناسور شاخدار از این منطقه جغرافیایی کشف نشده بود، اما دانشمندان پس از جداسازی استخوانها از بدنه صخره‌ها در آزمایشگاه دریافتند که این حیوان یک گونه کاملا جدید از دایناسورها است.

بازسازی بقایای دایناسور Regaliceratops peterhewsi نشان داد که بی‌شباهت به گونه تریسراتوپس نبوده، با این تفاوت که نمونه تازه کشف شده از گردن چین‌دار، شاخ بینی بلندتر و شاخهای بسیار کوچک بر روی چشمهایش برخوردار است.

به نظر می‌رسد که این دایناسور بیش از 68 میلیون سال قبل می‌زیسته و به خانواده‌ای از دایناسورهای شاخدار به نام chasmosaurines تعلق دارد. این خانواده بر روی بینی خود دارای شاخ‌های کوچک و در اطراف چشمان خود شاخ‌های بلندی دارند، اما گروه دیگری از خانواده دایناسورها به نام centrosaurineها نیز وجود دارند که خصوصیات کاملا متفاوتی نسبت به chasmosaurines دارند.

دانشمندان این کشف را بسیار مهم خوانده‌اند، زیرا نخستین شاهد از همگرایی تکاملی در دایناسورهای شاخدار محسوب می‌شود.

فسیل این دایناسور هم‌اکنون در موزه Royal Tyrrell کانادا نگهداری می‌شود و جزئیات بیشتر در مورد آن در مجله Current Biology منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]