کد خبر : 90061 پنج شنبه 16 اسفند 1397 - 12:19:30
-پوشش-گیاهی-مناسب-راه-کنترل-ریزگردها-است

پرفسور کردوانی:

پوشش گیاهی مناسب راه کنترل ریزگردها است

پدر علم کویرشناسی ایران با بیان اینکه مالچ پاشی روش غیر اصولی برای کنترل ریزگردها است، گفت: استفاده از پوشش گیاهی مناسب مهم ترین راه کنترل این عارضه طبیعی است .

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا،پرفسور پرویز کردوانی روز پنجشنبه در همایش منابع طبیعی، مردم، احیاء و توسعه جنگل ها و مراتع که در شبکه بهداشت و درمان شهرستان نظرآباد استان البرز برگزار شد، افزود: در طرح های جنگلکاری باید بسیار دقت کنیم و روش های علمی متناسب با شرایط جغرافیایی را به کار گرفت.
وی یادآور شد که مقام معظم رهبری روز گذشته در آئین روز درختکاری بر انتخاب گونه های مناسب جنگلی داشتند که توصیه ارزشمندی بود.
پرفسور کردوانی تاکید کرد که در نقاطی که سفره های آب زیرزمینی بسیار پایین است نباید جنگلکاری انجام شود زیرا ریشه درختان امکان دسترسی به آب مورد نیاز برای رشد را ندارند و در این صورت باید به آبیاری دستی روی آورد.
پدر علم کویرشناسی ایران در خصوص کنترل ریزگردها در کشور و به خصوص مناطق جنوبی، گفت: در خوزستان باید با توسعه پوشش گیاهی و گراس ها ریزگرد را کنترل کرد.
وی با اشاره به تغییرات اقلیمی کشور بیان داشت: با توجه به پهناوری ایران نمی توانیم اقداماتی برای تغییر آب و هوایی کشور انجام دهیم.
کردوانی اظهار داشت: با اینکه درصدد احیای بعضی از منابع آبی از دست رفته همچون دریاچه ارومیه هستیم لیکن باید پذیرفت که دریاچه ارومیه خشک می شود.
وی گفت: طرح احیاء دریاچه ارومیه به دلیل برداشت بی رویه ذخایر آبی زیر زمینی موفقیت چندانی نخواهد داشت و حفره های زیرزمینی آبی را که اکنون به دریاچه اضافه می شود، می بلعند.
وی افزود: برداشت بی رویه آب اطراف دریاچه ارومیه از طریق چاه ها باعث پایین رفتن سطح آب شد و افزودن آب به این دریاچه نیز نمی تواند آن را احیاء کند.
وی با بیان اینکه کویر فواید زیادی دارد، گفت: موادی در کویرهای ایران وجود دارد که بسیار گرانقیمت هستند.
کردوانی افزود: سازمان ملل پیشنهاد داده تا برای کنترل ریزگرد نوآوری انجام شود.
در همایش منابع طبیعی، مردم، احیاء و توسعه جنگل ها و مراتع که در شبکه بهداشت و درمان شهرستان نظرآباد استان البرز برگزارشد شماری از دانشگاهیان و دانش آموزانحضور داشتند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]