کد خبر : 89815 چهارشنبه 22 اسفند 1397 - 00:04:15
علم-در-22-اسفندماه

علم در 22 اسفندماه

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • کشف سیاره اورانوس

اورانوس هفتمین سیاره از نظر نزدیکی به خورشید و سومین سیاره از نظر اندازه و چهارمین سیاره از نظر جرم در منظومه شمسی است. اورانوس هر ۸۴ سال و ۷ روز یک بار به دور خورشید می‌گردد. همچنین هر ۱۰ ساعت و ۴۸ دقیقه یک دور به دور خودش می‌چرخد. اورانوس دارای بیش از 27 ماه است بزرگترین آنها به نام‌های میراندا، آریل، آمبریل، تیتانیا و ابرون است. این سیاره را ویلیام هرشل در 13مارس سال ۱۷۸۱ میلادی کشف کرد.
اورانوس یکی از سیارات هشتگانه منظومه شمسی که از لحاظ بعد فاصله اش نسبت به خورشید در ردیف هفتم پس از زحل قرار گرفته‌است. فاصله متوسط این سیاره تا خورشید۲٬۸۶۹٬۶۰۰٬۰۰۰ کیلومتر و 4 بار از کره زمین بزرگ‌تر است. اورانوس ۲۷ ماه طبیعی دارد. این سیاره با چشم غیرمسلح دیده می‌شود. محور حرکت وضعی این سیاره کاملاً با مدار حرکت انتقالیش منطبق است. سفرهای اکتشافی به این سیاره کمتر از ده مأموریت بوده که شاخصترینش مأموریت ویجر ۲ بود که این فضاپیما در ژانویه ۱۹۸۶ به آن رسید.

  • تولد محمود بهزاد

دکتر محمود بهزاد  متولد ۲۲ اسفند ۱۲۹۲ در رشت بود. وی مترجم، مؤلف و زیست‌شناس ایرانی. او پدر زیست‌شناسی مدرن ایران قلمداد می‌شود.او  ۸ شهریور ۱۳۸۶ درگذشت.

  • تولد جان هاسبروک وان ولک

جان هاسبروک وان ولک متولد  ۱۳ مارس، ۱۸۹۹بود. وی  فیزیکدان و ریاضیدان آمریکایی بود که در سال ۱۹۷۷ جایزه نوبل فیزیک برای کارهایی که در زمینهٔ سیستم‌های مغناطیستی و سیستم‌های نامنظم انجام داد به او اهدا شد.او ۲۷ اکتبر، ۱۹۸۰ درگذشت.

 

  • درگذشت حسین گل‌گلاب

حسین گل‌گلاب متولد مرداد ۱۲۷۶ تهران بود.وی  گیاه‌شناس، ادیب، نویسنده، شاعر، مترجم، استاد دانشگاه، نوازنده، موسیقی‌دان، عکاس و هنرمند ایرانی بود. او به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، روسی، عربی و لاتین تسلط داشت و در زمینه معادل‌یابی برای واژه‌های علمی از متخصصان فرهنگستان ایران بود. سروده‌های مشهور «ای ایران» و «آذرآبادگان» از جمله کارهای اوست.وی ۲۲اسفند ۱۳۶۳ تهران درگذشت.

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]