کد خبر : 88818 یکشنبه 14 بهمن 1397 - 09:00:41
تصاویر-علمی-چگونه-ثبت-می-شوند؟

گزارش تصویری از روش جدید ثبت تصاویر علمی

تصاویر علمی چگونه ثبت می شوند؟

سیناپرس: یک پژوهشگر رشته زیست‌شناسی و شیمی که به عکاسی می‌پردازد، با ایده تصویرسازی مفاهیم علمی به محققان و دانشمندان کمک می‌کند تا کار خود را به روش کاملاً جدیدی مشاهده کرده و آن را برای عموم مردم قابل‌فهم کنند.

فلیس فرانکل (Felice Frankel) از عکاسان موضوعات علمی است که به دانشجویان موسسه فناوری ماساچوست کمک می‌کند تا کار خود را به روش کاملاً جدیدی مشاهده کنند.

فرانکل در کتاب جدید خود «تصویرسازی علوم و مهندسی» نمونه‌هایی از تحقیقات پیچیده و مجموعه داده‌ها را در عکس‌های خود ارائه کرده است. او درواقع با این عملش به دانشمندان و محققان کمک می‌کند تا درک کنند که تصاویر زیبا می‌توانند با مردم ارتباط برقرار کنند حتی اگر این تصاویر، تصاویر علمی باشند.

برای ریاضیات، خطوط صاف و منطق دلخواه معادلات می‌تواند دوست‌داشتنی باشند اما بدون، قید و شرط، ریاضیات ظریف هم ممکن است نامفهوم باشد. همین امر ممکن است در مورد قوانین اساسی فیزیک، پیشرفت‌های زیست‌شناسی و هرکدام از مفاهیم علمی دیگر که بسیار پیچیده هستند، وجود داشته باشد. در اینجا این سؤال مطرح می‌شود که محققان چگونه می‌توانند کار خود را برای عموم مردم قابل‌فهم کنند.

فرانکل در مؤسسه فناوری ماساچوست کمک می‌کند تا دانشجویان بتوانند راه‌هایی را برای نمایش ایده‌های خود به تصویر بکشند. او در کتاب جدید خود «تصویرسازی علوم و مهندسی» نمونه‌هایی از تحقیقات پیچیده و مجموعه داده‌ها را در عکس‌های خود ارائه کرده است. به گفته فرانکل، او درواقع با این عملش به دانشمندان و محققان کمک می‌کند تا درک کنند که تصاویر زیبا می‌توانند با مردم ارتباط برقرار کنند حتی اگر این تصاویر، تصاویر علمی باشند.

قابل‌توجه است که این کار فرانکل نیاز به تجهیزات خیلی خاص ندارد. ابزار نسبتاً کم تکنیک نیز می‌تواند، نتیجه مطلوب را که فرانکل در نظر دارد برآورده سازد. او می‌گوید شما می‌توانید جزئیاتی را که با چشمتان نمی‌توانید بینید، در این عکس‌ها مشاهده نمایید.

اسکنرهای Flatbed می‌توانند تصاویری از اشیا پیچیده‌تر مانند ظروف کوچک کشت میکروب‌ها یا دستگاه‌های تحلیلی را دریافت کرده و آن‌ها را با روش‌های جدید به نمایش بگذارند. به اعتقاد فرانکل اغلب این تصاویر مردم را شگفت‌زده کرده و بیشتر آن‌ها این تصاویر را به‌عنوان سند و مدرک استفاده می‌کنند.

فرانکل در کتاب خود به توضیح اصول استفاده از دوربین و نورپردازی و همچنین نحوه استفاده از میکروسکوپ و حتی تلفن‌های همراه هوشمند برای به تصویر کشیدن یک مفهوم یا یک ایده می‌پردازد.

لازم به توضیح است که فرانکل در کالج به تحصیل رشته زیست‌شناسی و شیمی پرداخته است و به عقیده خودش، علم همیشه در روح او بوده است بااینکه اغلب برای معرفی خود به حرفه عکاسی‌اش اشاره می‌کند تا تحصیلات آکادمیکش. به عقیده فرانکل، او با دید یک کودک به همه‌چیز نگاه می‌کند. او برای کمک به دانشمندان و محققان در مورد تجسم یک مفهوم صحبت می‌کند تا از طریق آن، بتوانند با موضوع ارتباط برقرار کنند.

در پایان کتاب فرانکل، تعداد زیادی از نمونه کارهای او به همراه مطالعاتی که تصاویر با آن منتشرشده، فهرست شده‌اند. ازنظر فرانکل این کار بسیار سرگرم‌کننده است. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم نسل جوان دانشمند می‌فهمند که این تصاویر، فوق‌العاده قدرتمند هستند.»

ترجمه: فاطمه کردی

منبع: nationalgeographic

no-alt

نور نقش مهمی در این تصویر هرمی شکل فلزی ایفا می‌کند چراکه باعث ایجاد یک سایه فوق‌العاده شده که توسط آن این هرم فلزی ترکیب قویی را به نمایش می‌گذارد.

no-alt

چگونه پیشرفت زمان را می‌توانید نشان دهید؟ در این سری از تصاویر، هر عکس به‌طور جداگانه گرفته‌شده و سپس به‌صورت یک شبکه از تصویر مونتاژ شده است. درواقع این تصویر ماده‌ای به نام بلوک کوپلیمر (block copolymer) بوده که در حلال، تغییر رنگ داده است.

no-alt

این تصویر ماده نرم مانند لاستیکی است که می‌تواند برای مطالعه چگونگی عایق بودن پوست سگ‌های آبی در آب مورداستفاده قرار گیرد. وقتی این جسم نرم خم‌شده و نوری درون آن را روشن کند، به‌طور هوشمندانه‌ای می‌تواند منظور را بهتر و آسان‌تر منتقل سازد.

no-alt

تصویر چکیدن یک قطره آب درحالی‌که همان لوحه مشبک رنگی در پس‌زمینه قرار دارد.

no-alt

این تصویر نمونه دیگری از استفاده از تصاویر ساکن برای مشاهده تغییرات در طول زمان است که واکنش شیمیایی Belousov-Zhabotinsky در یک ظرف کوچک کشت میکروب را در فواصل 11 ثانیه‌ای در مدت 5 دقیقه نشان می‌دهد.

no-alt

این تصویر، تصور نهایی از یک سری تصویر ماده‌ای به نام بلوک کوپلیمر (block copolymer) که نشان می‌دهد چگونه مواد در طول یک دوره 24 ساعت دچار تغییرات می‌شوند. در این سری از تصاویر، هر عکس به‌طور جداگانه گرفته‌شده و سپس به‌صورت یک شبکه از تصویر مونتاژ شده است.

no-alt

این تصویر یک اسکنر با رزولوشن بالا، جزئیات قابل‌توجهی از یک قطعه‌سنگ قیمتی سه سانتیمتری را نشان می‌دهد.

no-alt

فرانکل این تصویر را با تلفن همراه هوشمند خود و در آشپزخانه خود گرفته است. او می‌گوید: «من مقداری فلفل‌های رنگی مختلف را خردکرده و در ماهی‌تابه ریختم تا پخته و سرخ شوند وقتی در شیشه‌ای ظرف را گذاشتم با این صحنه مواجه شدم و از آن عکس گرفتم.»

no-alt

این تصویر نسخه بزرگ‌تر با جزئیات بیشتر است که با یک دستگاه تحلیلی با دوربین متصل به میکروسکوپ ایجادشده است. فرانکل می‌گوید: تصاویر با استفاده از یک تکنیک در میکروسکوپ گرفته‌شده که بر ساختار سطح تأثیر می‌گذارد و تغییر رنگ را به دنبال خواهد داشت..

no-alt

این تصویر نسخه بزرگ‌تر با جزئیات بیشتر تصویر بال‌های پروانه مورفو آبی (blue morpho butterfly)است. به اعتقاد فرانکل این بال‌ها به علت ماهیت سطوحشان، آبی‌رنگ به نظر می‌رسند که درواقع منعکس‌کننده بیشتر طول‌موج‌های آبی نور است.

no-alt

فرانکل اغلب از پس‌زمینه، مانند این لوحه مشبک رنگی، به‌عنوان یک عنصر در ترکیبش استفاده می‌کند.

no-alt

این عکس از یک دستگاه تحلیلی با دوربین متصل به میکروسکوپ ایجادشده است. فرانکل می‌گوید: تصاویر با استفاده از یک تکنیک در میکروسکوپ گرفته‌شده که بر ساختار سطح تأثیر می‌گذارد و تغییر رنگ را به دنبال خواهد داشت.

no-alt

در تصویر یک تخم‌مرغ شکسته شده خام درون یک‌کاسه روی سطح اسکنر flatbed دیده می‌شود.

no-alt

فرانکل از یک میکروسکوپ اسکن الکترونی برای این تصویر تصحیح‌شده رنگی از بال‌های پروانه مورفو آبی (blue morpho butterfly) استفاده کرده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]