کد خبر : 86910 یکشنبه 18 آذر 1397 - 14:46:15
معماری-بیمارستان‌های-ایران-مشکل-اساسی-دارد

عمر مفید بیمارستان در ایران و جهان:

معماری بیمارستان‌های ایران مشکل اساسی دارد

سیناپرس: اغلب بیمارستان‌های ایران یا فرسوده‌اند یا از نظر ساختاری دچار مشکلات اساسی هستند، از این رو، برای ساخت نیازمند طراحی و معماری بیمارستانی هستیم.

از سوی دیگر بیمارستان‌های نوساز در ایران نیز کماکان به شیوه 30-40 سال پیش ساخته می‌شوند که همین موضوع جای بحث دارد.

 

مقایسه عمر مفید بیمارستان ها در ایران و جهان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در رابطه با عمر مفید بیمارستانها در ایران گفت: از آنجایی که نظام سلامت به عنوان یکی از زیر نظام های اصلی جامعه به دلیل پیچیدگی و مسائل خاص خود در معرض بیشترین تحولات است و در این میان با توجه به هزینه بری امر درمان به ویژه احداث و نگهداری بیمارستانها لازم است توجه و مدیریتی جامع بر آن حاکم باشد.

حاجی میراسماعیل افزود: زندگی و سلامت افراد بسیاری در دستان نظام های بهداشت و درمان (سلامت) قرار دارد. از زایمان بی خطر یک نوزاد سالم گرفته تا مراقبت همراه با احترام از یک فرد سالمند، بخش بهداشت و درمان مسؤولیتی حیاتی و مداوم نسبت به افراد در کل دوره زندگی شان دارد.

وی ادامه داد: در بخش سلامت، بیمارستان، به عنوان یکی از نهادهای مهم ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی و آموزشی کشور به شمار می رود که با تسهیلات ویژه خود در بازگشت سلامت جسمانی و روانی افراد بیمار جامعه، آموزش نیروهای متخصص بخش بهداشت درمان، پژوهش های پزشکی و نهایتا ارتقا سطح سلامت جامعه نقش اساسی ایفا می کند. از سوی دیگر براساس مطالعه وسیع بانک جهانی، بین ۵۰ تا ۸۰ درصد منابع بخش سلامت در کشورهای در حال توسعه، به بیمارستان ها اختصاص دارد. بنابراین استفاده بهینه و صحیح از منابع آنها بایستی کانون توجه مدیران و مسوولان بیمارستانی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه کرد: استاندارد سازی‌ ساخت‌ و سازهای بیمارستانی و دارابودن برنامه مدون منطبق با استانداردهای جهانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این مشکل همچنین در حوزه نگهداشت این سازه‌ها به چشم می‌خورد. به‌طور کلی در طراحی، ساخت، نگهداشت و بهره‌برداری بیمارستان‌ها در کشور، وزارت بهداشت به‌عنوان سیاستگذار باید دارای استراتژی قابل‌قبول در این عرصه باشد.

 

حاجی میر اسماعیل ادامه داد: بسیاری از بیمارستان‌ها از نظر مقاوم‌سازی‌ دارای ضعف هستند. باید برنامه‌ای برای جلوگیری از فرسودگی سریع بیمارستان‌ها در پیش گرفته شود. تعداد زیادی از بیمارستان‌هایی که در چند سال اخیر ساخته شده به سبک و سیاق بیمارستان‌هایی بوده که حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش ساخته شده است. در حالی‌که در دنیا معماری پایدار و نحوه استفاده حداکثری از انرژی از بحث‌های مهم در این نوع ساخت و سازها است.

وی خاطرنشان کرد: معماری بیمارستانی باید متناسب با افرادی که در این فضا در گردش هستند اعم از بیمار، همراهان بیمار و پرسنل بیمارستان ساخته شود چرا که افراد نام‌برده از نظر روحی در وضعیت مناسبی نیستند و تحت‌تأثیر مسائل و مشکلات و رنج‌های حاصل از بیماری و حتی شاهد مرگ هستند.

این در حالیست که اکثر بیمارستان‌هایی که در دنیا ساخته می‌شود به نور، رنگ، مصالح، ترکیب رنگ و هارمونی آنها با طراحی و فضای داخلی بیمارستان اهمیت زیادی داده می‌شود چون براساس یافته‌های علمی و تحقیقات پزشکی می‌تواند در فرایند درمان و کاهش مدت اقامت و تسریع در ترخیص بیمار از بیمارستان نقش بسیار مهمی ایفا کند.

دکتر مهدی علیرضایی، دکترای معماری بیمارستانی نیز در این باره گفت: از آنجا که در کشور‌های پیشرفته مصالح به‌کار گرفته شده، طراحی، ساخت، بهره‌برداری و نگهداشت بیمارستان‌ها براساس استاندارد صورت می‌گیرد، یعنی پروسه مطالعه، بودجه‌بندی، برنامه‌ریزی و... با قانون و مقررات سختگیرانه انجام می‌شود بیمارستان‌ها حدود 100تا 150سال عمر می‌کنند و گاه با بازسازی‌های خیلی دقیق عمر آنها را افزایش می‌دهند و گاه نیز تغییر کاربری می‌دهند و برای کارهای دیگر از آن استفاده می‌کنند. اما در کشور ما که این مقررات و استاندارد‌ها وجود ندارد عمر مفید بیمارستان‌ها 30تا 40سال بیشتر نیست و بعد از این مدت شروع به فرسودگی می‌کنند.

وی تصریح کرد: به‌عنوان مثال موتورخانه‌های بیمارستان‌ها به‌خاطر عدم ‌نگهداشت مناسب سریع به سمت فرسودگی و خرابی می‌رود تا حدی که راندمان انرژی آنها به 60 یا حتی 40 درصد کاهش می‌یابد.

علیرضایی با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات اساسی ما از نبود استاندارد ناشی شده و این مشکلات در هر مرحله از کار مضاعف می‌شود، گفت: این مشکلات باعث می‌شود گاه به جای سه سال زمان لازم برای ساخت، حین ساخت چندین بار برنامه طراحی و ساخت تغییر کند و زمان تا 15 سال طول بکشد گاهی نیز برای کاربردهای تبلیغاتی، کیفیت ساخت فدای سرعت آن می‌شود و نتیجه اینکه یک بیمارستان چندین بار افتتاح می‌شود و یا بعد از افتتاح دوباره برای انجام کارهای تعمیراتی و برطرف کردن نقایص به‌مدت نامعلوم بسته می‌شود.

گزارش: هانیه حقیقی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]