کد خبر : 86055 پنج شنبه 24 آبان 1397 - 08:00:25
چرا-دانش-آموزان-سربه‌هوا-شده‌اند؟

نگاهی به بحران جهانی کاهش سطح تمرکز و توجه دانش آموزان

چرا دانش آموزان سربه‌هوا شده‌اند؟

سیناپرس: مطالعات سی‌ساله گروهی از دانشمندان علوم اعصاب نشان می‌دهد که طی سه دهه گذشته مواردی همچون ظهور فناوری‌های مدرن، شبکه‌های اجتماعی، تفاوت‌های موجود بین نسل‌های مختلف و نحوه تعامل والدین موجب کاهش سطح تمرکز و توجه دانش آموزان شده است.

بحث یادگیری و قدرت تمرکز دانش آموزان در محیط‌های آموزشی و کلاس‌های درسی بسیار مهم است و نقشی تأثیرگذار در افزایش روند بازدهی علمی آن‌ها دارد.

دکتر راسن تأثیر فناوری و تکنولوژی را در دانش آموزان از اوایل دهه 1980 میلادی بررسی کرده و اشاره‌کرده است که طی  دهه گذشته با تأثیرات منفی بسیار قدرتمندی در حیطه آموزش دانش آموزان ازجمله عدم تمرکز و توجه؛ روبه‌رو هستیم.

دکتر راسن (Rosen) تأثیر فناوری و تکنولوژی را در دانش آموزان از اوایل دهه 1980 میلادی بررسی کرده و اشاره‌کرده است که طی  دهه گذشته با تأثیرات منفی بسیار قدرتمندی در حیطه آموزش دانش آموزان ازجمله عدم تمرکز و توجه؛ روبه‌رو هستیم.

او یک سمینار آنلاین به بررسی چرایی و چگونگی عملکرد فراشناختی ضعیف و تأثیر مواردی همچون خستگی و اضطراب فنّاورانه یا ترس از بودن بدون تکنولوژی (nomophobia) پرداخته و نقش آن‌ها را در کاهش سطح تمرکز دانش آموزان مورد ارزیابی قرار داده است.

در این مطالعات دکتر آدام گازالی (Adam Gazzaley)  استاد علوم اعصاب و بیماری‌های روحی در دانشگاه سان‌فرانسیسکو و بنیان گزار مرکز نرو اسکیپ (Neuroscape) نیز حضورداشته و در حال بررسی زمینه‌های توسعه فن‌آوری و تحقیقات علمی و ارزیابی‌های جدید کارایی مغز و ابزارهای بهینه‌سازی یادگیری و توجه است.

دکتر لری رزن (Dr. Larry Rosen) استاد و رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه دولتی کالیفرنیا، نیز درزمینهٔ سطح توجه دانش آموزان به بررسی و مطالعه پرداخته و این مسئله را مورد ارزیابی قرار داده است. او یک روانشناس پژوهشی با تخصص در چند حوزه مختلف محسوب می‌شود که مواردی همچون شبکه‌های اجتماعی، تفاوت‌های موجود بین نسل‌های مختلف، نحوه تعامل والدین، رشد کودک و نوجوان و روانشناسی عصبی را ازجمله موارد تأثیرگذار در این حوزه می‌داند.

اعضای این گروه تحقیقاتی به سرپرستی دکتر روزن و تیمی از دانشجویان وی در طول 30 سال گذشته به بررسی واکنش‌های افراد به فناوری پرداخته و شرایط بیش از 70 هزار نفر را در ایالات‌متحده امریکا و 22 کشور دیگر موردبررسی قرار داده‌اند. وی نتایج تحقیقات خود را در کتابی با عنوان ذهن‌های پریشان: مغزهای کهن در دنیای فناوری پیشرفته (The Distracted Mind: Ancient Brains in a High-Tech World) منتشر کرده و دریافته است که دانش آموزان در دهه‌های اخیر به‌طور فزاینده‌ای دچار کاهش سطح تمرکز و توجه شده‌اند. این کتاب تحقیقاتی در سال 2016 جایزه ویژه PROSE  در علوم اعصاب را به خود اختصاص داد.

ترجمه: احسان محمدحسینی

منبع: brainfacts

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]