کد خبر : 85744 دوشنبه 14 آبان 1397 - 13:47:47
ساخت-پروژه-های-ساخت-نیروگاه-های-خورشیدی-و-بادی-متوقف-شده-است

عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران:

ساخت پروژه های ساخت نیروگاه های خورشیدی و بادی متوقف شده است

عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران اعلام کرد، ساخت پروژه های ساخت نیروگاه های خورشیدی و بادی به دلیل نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر متوقف شده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، «بهزاد آسایی» امروز (دوشنبه) در نشستی خبری با حضور تعدادی از سرمایه گذاران انرژی های بادی در محل ساتبا(سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی)، افزود: پروژه های متوقف شده در مراحل مختلف اجرا قرار دارند؛ اعتبار اسنادی (ال.سی) برخی از این طرح ها گشایش یافته و برخی حتی تسهیلات طرح را نیز دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: با توجه به نوسانات نرخ ارز، هزینه ها سه برابر افزایش یافته اما نرخ خرید تضمینی در این مدت ثابت بوده است؛ به همین سبب، سرمایه گذاران منتظر تعدیل قراردادها هستند تا بعد از آن پروژه ها را ادامه دهند.
عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران اضافه کرد: در این مدت برخی بانک های ایرانی به سرمایه گذاران اعلام کرده اند که «طرح ساخت انرژی تجدیدپذیر در شرایط کنونی توجیه اقتصادی ندارد و نمی توانیم ریسک آن را قبول کنیم».
آسایی با یادآوری اینکه خرید انرژی بادی در گذشته 12 سنت بود اما با نوسانات نرخ ارز به سه سنت رسیده است، گفت: با توجه به سه برابر شدن نرخ ارز، نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر باید حداقل 2 برابر افزایش یابد.
«در شرایط کنونی، حتی ساخت نیروگاه های حرارتی نیز غیراقتصادی شده و در سال های آینده، خاموشی در راه است؛ چون بخش خصوصی تمایلی به سرمایه گذاری در نیروگاه های حرارتی و تجدیدپذیر ندارد.»
به گزارش ایرنا، در حالی عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران از توقف پروژه های ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر سخن می گوید که وزارت نیرو برنامه ریزی کرده برای تامین برق تابستان 98، در کنار نیروگاه های حرارتی و برقابی، 598 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر را به مدار تولید بیاورد.
در بخش نیروگاه های تجدیدپذیر، تا خردادماه سال آینده برنامه ریزی شده است که 102.4 مگاوات نیروگاه بادی، 437 مگاوات نیروگاه خورشیدی، 14.4 مگاوات نیروگاه زیست توده، 32.6 مگاوات نیروگاه برقابی کوچک و همچنین 11.4 مگاوات از محل بازیافت حرارتی وارد مدار کند تا به این ترتیب 598 مگاوات به ظرفیت کنونی نیروگاه های تجدیدپذیر اضافه شود.
ظرفیت کنونی انرژی های تجدیدپذیر کشور 650 مگاوات اعلام شده که این ظرفیت مشتمل بر 65 واحد نیروگاهی در مقیاس مگاواتی و بیش از 2هزار واحد نیروگاهی خانگی است.

** پایین بودن بازده تولید برق در نیروگاه های حرارتی
عضو هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران در ادامه سخنان به بازدهی پایین در برق تولیدی نیروگاه های حرارتی اشاره کرد و گفت: اکنون متوسط بازدهی نیروگاه های تولید برق حرارتی 38 درصد است؛ یعنی 62 درصد انرژی هایی که برای تولید برق در این نیروگاه ها هزینه می شود، از بین می رود؛ علاوه بر این، بخشی از برق حرارتی نیز در میسر انتقال تلف می شود، در حالی که انرژی های تجدیدپذیر در محل مصرف مستقرند و چنین تلفاتی ندارد.
«سیدهاشم اورعی» رئیس هیات مدیره انجمن انرژی بادی ایران نیز در این نشست اعلام کرد که برنامه های پنج ساله درخصوص انرژی های تجدیدپذیر اجرا نشده است.
«در برنامه ششم توسعه برنامه ریزی شده بود که پنج هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر ساخته شود اما فقط 200 مگاوات محقق شد.»
وی ادامه داد: «در طول پنج سال برنامه، این مساله پیگیری نشد که روند اجرای برنامه چگونه طی می شود؛ بعد از پنج سال همان برنامه را مجددا برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفتند.»

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]