کد خبر : 84426 یکشنبه 08 مهر 1397 - 22:30:33
پیشگیری-از-اعتیاد-فرزندان-به-شبکه‌های-اجتماعی-

راهکارهایی عملی برای کاهش مدت استفاده از شبکه‌های اجتماعی؛

پیشگیری از اعتیاد فرزندان به شبکه‌های اجتماعی

سیناپرس: بدون ارائه آموزش‌های لازم، استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند با خطرات و تأثیرات نامطلوبی بر سلامت روحی کودکان و نوجوانان همراه باشد؛ از این رو، نیازمند تدوین دستورالعمل‌های رسمی برای نحوه استفاده آنها از شبکه‌های اجتماعی هستیم.

نتایج تحقیقات مختلف نشان می‌دهند، بیش از 3 ساعت تماشای تلویزیون در روز، با کاهش مهارت‌های زبانی در کودکان 11 ساله در ارتباط است؛ اما تاکنون تحقیقات مشابهی در مورد تأثیرات منفی شبکه‌های اجتماعی بر مهارت‌های رفتارهای و کلامی کودکان و نوجوانان انجام نشده است.

در این بخش، نیازمند تدوین دستورالعمل‌های رسمی برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی توسط کودکان و نوجوانان هستیم؛ دستورالعمل‌هایی به دور از هرگونه زور و فشار، که ضمن آگاه کردن کودکان در مورد خطرات اینترنت و شبکه‌های مجازی، مدت زمان مناسب استفاده و نحوه دریافت کمک در شرایط اضطراری را نیز به آنها آموزش دهد.

آیا به استفاده از شبکه‌های اجتماعی معتاد شده‌اید؟

اگر می‌خواهید از اعتیاد خود به شبکه‌های اجتماعی مطمئن شوید، به این 6 سوال صادقانه پاسخ دهید:

 • آیا زمان زیادی را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنید؟
 • آیا نیاز به استفاده بیشتر و بیشتر از شبکه‌های اجتماعی در خود حس می‌کنید؟
 • آیا از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید تا مشکلات خود را فراموش کنید؟
 • آیا همواره در کاهش استفاده از شبکه‌های اجتماعی ناکام بوده اید؟
 • اگر نتوانید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید، بی قرار و ناآرام می‌شوید؟
 • آیا به قدری از شبکه‌های اجتماعی زیاد استفاده می‌کنید که بر شغل یا تحصیلات شما تأثیر منفی داشته است؟

اگر پاسخ شما به هر 6 سوال مثبت باشد، اعتیاد شدیدی به استفاده از شبکه‌های اجتماعی دارید. اگر تعداد جواب‌های مثبت شما کم باشد، به اتخاذ استراتژی‌هایی برای کاهش مدت زمان استفاده از شبکه‌های اجتماعی نیاز دارید؛ به عنوان مثال، صدای زنگ گوشی خود را قطع کنید تا متوجه دریافت پیام جدید نشوید.

همچنین به جای چک کردن موبایل (و پیام‌های شبکه اجتماعی)، این مدت را به مرور افزایش دهید. در طول روز، زمان بدون موبایل مشخص و خود را با کارهای دیگر سرگرم کنید. رفتار درمانی شناختی (CBT) شامل گفتگو درمانی برای کمک به تغییر عادات نامناسب نیز بسیار موثر است.

کاهش وابستگی کودکان و نوجوانان به شبکه‌های اجتماعی

بیشتر اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی محدودیت سنی حداقل 13 سال را تعیین کرده‌اند؛ وجود محدودیت بدان معناست که شبکه اجتماعی مورد استفاده دارای محتوایی نامناسب برای کودکان و نوجوانان است.

والدین باید علاوه بر بررسی شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده فرزندان، باید با آنها در مورد محتوا و نحوه مقابله با سوء استفاده‌های احتمالی صحبت کنند.  

بنیاد Internet Watch Foundation توصیه‌هایی برای والدین در این زمینه دارد:

 • از زمانی که فرزندان به اینترنت دسترسی پیدا کردند، در مورد امنیت آنلاین و حضور در شبکه‌های اجتماعی با فرزندان خود صحبت کنید
 • به فرزندان خود بیاموزید، محتوای ارسال شده در اینترنت (شبکه‌های اجتماعی) برای همیشه باقی می‌ماند و می‌تواند توسط سایر افراد به اشتراک گذاشته شود
 • از فیلترهای کنترلی مخصوص والدین استفاده کنید
 • به توافقی خانوادگی برای حضور در شبکه‌های اجتماعی برسید
 • به فرزندان خود نه گفتن به دیگران، حتی در فضای مجازی را آموزش دهید
 • به فرزندان خود یاد بدهید که اگر با محتوای نامناسب مواجه شدند، حتما آن را به ارائه دهندگان خدمات شبکه اجتماعی گزارش دهند
 • به فرزندان خود بیاموزید، درصورت نیاز از بزرگترها و اعضای خانواده کمک بگیرند

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: news.sky

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]