کد خبر : 84333 جمعه 06 مهر 1397 - 20:45:26
ناتوانی-گربه‌ها-در-کنترل-جمعیت-موش‌ها

نتایج یک مطالعه نشان داد:

ناتوانی گربه‌ها در کنترل جمعیت موش‌ها

سیناپرس: گربه‌ها اغلب به عنوان اصلی‌ترین دشمن موش‌ها محسوب می‌شوند؛ اما نتایج یک مطالعه جدید نشان داد، این شکارچیان پشمالو اغلب به سراغ شکارهای ساده‌تر و کوچک‌تر می‌روند.

در این مطالعه، پژوهشگران آمریکایی و استرالیایی با استفاده از کلونی موش‌های صحرایی مجهز به میکروتراشه در یک مرکز بازیافت زباله‌های صنعتی در منطقه بروکلین (نیویورک) و تصاویر دوربین‌های ویدئویی، تأثیر حضور گربه‌ها بر کاهش جمعیت موش‌های منطقه را مورد بررسی قرار دادند.

از 27 دسامبر 2017 تا 28 مه 2018 میلادی، 306 فیلم ویدئویی از حضور گربه‌ها و موش‌ها در فضاهای مشابه ضبط شد. در 259 صحنه، گربه‌ها حضور داشتند. تنها در 20 مورد، گربه‌ها در کمین موش‌ها نشستند و تنها در 2 مورد موفق به شکار و کشتن موش شدند.

موش‌های نیویورک (که غالبا در سراسر آمریکایی شمالی و اروپا دیده می‌شوند)، از نوع موش‌های نروژی (Norway rats) یا موش صحرایی قهو‌ه‌ای هستند که حدود 300 گرم وزن دارند. در دو موردی که گربه‌ها موفق به شکار موش‌ شدند، تنها موش‌های کوچک کلونی با وزن 150 گرم را شکار کردند.

گربه‌ها از موش‌ها فراری هستند؟

نتایج این مطالعه نشان داد، گربه‌ها شکار بی‌دفاع را ترجیح می‌دهند. البته موش‌های صحرایی نیز یاد گرفته‌اند که در زمان حضور گربه‌ها، از آنها دوری کنند؛ به همین دلیل، کمتر در محل‌ حضور گربه‌ها دیده می‌شوند.

بنابراین باوجود قدرت شکار شگفت‌انگیز گربه‌ها، حساب باز کردن روی این حیوانات برای کنترل جمعیت موش‌ها، کار بیهوده‌ای است.

نتایج این مطالعه در مجله Frontiers in Ecology and Evolution منتشر شد.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: sciencealert

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]