محیط زیست مازندران صعود به دماوند را متوقف کرد

به گزارش سیناپرس،علی اکبر یداللهی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: توقف صعود به دماوند تا راه اندازی سامانه ثبت نام ادامه خواهد داشت و با متخلفان نیز طبق قانون برخورد می شود.
وی اضافه کرد: با راه اندازی سامانه با دستور کارگروه ساماندهی دماوند، از صعود گروه های کوهنوردی آماتور به این اثر طبیعی بین المللی ممانعت می شود.
یداللهی رها سازی زباله، فاضلاب انسانی و رعایت نکردن مسایل کوهنوردی را علت اصلی درخواست توقف کوهنوردی در قله دماوند از سوی محیط زیست و موافقت کارگروه ساماندهی قله دماوند بیان کرد.
معاون فنی محیط زیست مازندران، ساماندهی بحث زباله و فاضلاب انسانی کوهنوردان را دیگر شرایط برای از سر گیری کوهنوردی در قله دماوند دانست که باید از سوی فدراسیون کوهنوردی پیگیری و اجرایی شود.
کارگروه ساماندهی قله دماوند 2 سال پیش از سوی محیط زیست مازندران با ریاست معاون عمرانی استانداری این استان تشکیل شد.

*** بی انضباطی کوهنوردان داخلی دماوند
معاون محیط زیست مازندران گفت: اکثر کوهنوردان داخلی با رعایت نکردن اصول کوهنوردی، به قله دماوند آسیب زدند و به جای صعود از یک مسیر، چهار راهی را برای این کار در قله ایجاد کردند که گام در جهت تخریب این اثر طبیعی است.
یداللهی از دیگر گله مندی اش نسبت به کوهنوردان داخلی حضور در پای کوه با خودروهای شخصی دانست و اظهار داشت: این در حالیست که طبق اصول فنی کوهنوردان باید حداقل حدود 5 تا 7 کیلومتری دامنه کوه را پیاده روی کنند.
وی عدم جمع آوری زباله و فاضلاب انسانی از سوی کوهنوردان داخلی را از دیگر شکواییه محیط زیست از آنها دانست و گفت: به دلیل سرمای حاکم در دماوند این زباله ها و فاضلاب انسانی برای چند ده سال بر سطح باقی می ماند که می تواند اثر تخریبی بر جای بگذارد.
به گفته یداللهی تاکنون حدود 500 نایلون زباله از کوهنوردان ایرانی از قله دماوند جمع آوری شد و همچنان مقادیر زیادی در بین راه صعود رها شده وجود دارد.

*** رهاسازی قاطر فدراسیون کوهنوردی در دماوند
معاون محیط زیست مازندران گفت: در حال حاضر 70 راس قاطر فدراسیون کوهنوردی در دامنه قله رها سازی شدند که از گیاهان دارویی دامنه قله به عنوان تغذیه استفاده می کنند.
یداللهی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این قاطرها که بیشتر برای حمل بار کوهنوردان به خصوص خارجی ها استفاده می شد باید از سوی فدراسیون ساماندهی شوند.

*** کارگروه ساماندهی دماوند
وی افزود: برای ساماندهی مشکل دماوند از 2 سال قبل کارگروه ساماندهی با مسوولیت معاون عمرانی استانداری مازندران تشکیل شد.
معاون محیط زیست مازندران اظهار داشت: با وجود دعوت چندین باره از فدراسیون کوهنوردی، هیچ نماینده ای از این فدراسیون که بیشترین نقش را در بهره گیری از دماوند دارد در این کارگروه شرکت نکرد.
یداللهی مهمترین اهداف کارگروه دماوند را ساماندهی صعود و جلوگیری از صعود آماتورها به قله دماوند اعلام کرده است.
فدراسیون کوهنوردی در پیامی نسبت به توقف صعود به قله دماوند از سوی کارگروه ساماندهی اعتراض کرد.
دماوند، بلندترین کوه ایران و بلندترین قله آتشفشانی آسیاست. این کوه در بخش مرکزی رشته‌ کوه البرز در جنوب دریای خزر جای دارد و در تقسیمات کشوری، در بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران واقع است.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا