کد خبر : 84257 سه شنبه 03 مهر 1397 - 20:30:52
خودروهای-پرنده-جایگزین-تاکسی‌های-معمولی-می‌شوند

سفری سریع، ایمن و به دور از ترافیک:

خودروهای پرنده جایگزین تاکسی‌های معمولی می‌شوند

سیناپرس: شرکت اوبر (Uber) اگرچه همچنان با مشکلات متعددی در روی زمین مواجه است، اما تلاش می‌کند تا ایده خودروهای پرنده را در سریع‌ترین زمان ممکن محقق کند.

اما هدف اوبر از طراحی ایده خودروهای پرنده یا اوبر ایر (UberAir) چیست؟ راه‌اندازی شبکه حمل و نقل آینده که در آن، مسافر سفری راحت، سریع و به دور از ترافیک را تجربه می‌کند.

شاید این طرح درحال حاضر مشابه ایده فیلم‌های علمی- تخیلی باشد، اما کارشناسان اوبر به دنبال تحقق این ایده هستند. درحال حاضر، این ایده از مرحله تحقیق عبور کرده و اوبر به دنبال تجاری‌سازی این طرح است.

اما در این مسیر با چند سوال مهم مواجه هستیم:

  • در شرایطی که جاده‌ها و سیستم‌های حمل و نقل با تغییرات قابل توجهی روبرو نشده‌اند، چگونه می‌توان مدیریت صحیحی بر وضعیت کلانشهرها در زمان برخاستن صدها تاکسی هوایی از فراز آسمانخراش‌ها داشت؟
  • در شرایطی که روی زمین با ترافیک‌های سنگین روبرو هستیم، نرخ کرایه تاکسی‌های هوایی چگونه محاسبه می‌شوند؟

خودروی پرنده اوبر یا هر نوع تاکسی هوایی اصطلاحا با عنوان eVTOL - خودروی برقی عمود پرواز و فرود - شناخته می‌شوند.

اوبر در طرح‌های مفهومی از خودروی پرنده خود، 4 مجموعه دوتایی از روتر در نظر گرفته است که برای برخاستن عمودی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یک روتر منفرد نیز برای حرکت رو به جلو در نظر گرفته شده است. سرعت حرکت خودروهای پرنده 241 تا 321 کیلومتر در ساعت در ارتفاع 1 تا 2 هزار پایی است. باطری خودروی پرنده با هر بار شارژ شدن تا 96 کیلومتر را طی می‌کند.

شارژ سریع باطری‌های موجود در 8 دقیقه انجام می‌شود، اما اوبر قصد دارد با ارتقای کیفیت باطری‌ها، زمان شارژ شدن را به 5 دقیقه کاهش دهد؛ در این شرایط، خودروی پرنده می‌تواند در زمان فرود روی سقف آسمانخراش یا به اصطلاح اوبر، Skyport (پایانه هوایی) و پیاده و سوار شدن مسافران، باطری خود را به سرعت شارژ کند.

ایستگاه‌های مسافرگیری یا Skyport

کرایه UberAir به ازای هر 1.5 کیلومتر، 6 دلار خواهد بود، اما درصورتی که خودروهای پرنده به تولید انبوه رسیده و مسافر در سفرهای متعدد از این سیستم استفاده کند، کرایه تا 2 دلار به ازای هر 1.5 کیلومتر کاهش پیدا می‌کند.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: cnet

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]