کد خبر : 83542 پنج شنبه 15 شهریور 1397 - 09:10:58
-خشک‌ترین-زمین-در-جهان!

خشک‌ترین زمین در جهان!

سیناپرس: بیابان آتاکاما (Atacama Desert) در شیلی، خشک‌ترین نقطه‌ روی زمین است؛ این بیابان سالانه کمتر از یک میلی‌متر بارندگی دارد. بیابان آتاکاما ۵۰ برابر خشک‌تر از دره‌ مرگ (Death Valley) کالیفرنیا است.

این بیابان که با آقیانوس آرام و رشته‌کوه آند احاطه شده است، ۱۰۵ هزار کیلومترمربع وسعت دارد و مجموعه‌ای از زمین‌های خشک، صفحه‌های نمک، بیابان‌های شنی، قله‌های سنگی و آتش‌فشان‌های فعال است.

دمای هوا در این منطقه متعادل است و از ۲۲ درجه سانتی‌گراد در روز تا منفی ۲ درجه‌ سانتی‌گراد در شب، متغیر است. با این حال تنها انواعی از کاکتوس و برخی گیاهان مقاوم می‌توانند در این بیابان رشد کنند.

این بیابان ۱۵ میلیون سال عمر دارد. بین سال‌های ۱۵۷۰ تا ۱۹۷۱، هیچ بارانی در این منطقه نباریده است. بستر رودخانه‌های این بیابان، ۱۲ هزار سال است که کاملا خشک هستند.

قدیمی‌ترین اجساد مومیایی‌ دنیا در این بیابان کشف شده‌اند که هزاران سال بیش از مومیایی‌های مصری قدمت دارند. خشکی این منطقه و نبود رطوبت باعث شده که این مومیایی‌ها سالم باقی بمانند. قدمت قدیمی‌ترین مومیای‌های کشف شده در مصر به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد در حالی که مومیایی‌های یافت شده در این بیابان مربوط به ۷۰۲۰ سال پیش از میلاد هستند.

این بیابان یکی از بزرگ‌ترین منابع طبیعی سدیم نیترات در دنیاست. در دهه‌ ۱۹۴۰، برداشت از این معادن بسیار رایج بود و اکنون این بیابان پر از شهرهای محل زندگی معدنچیان است که رها شده‌اند.

خاک این بیابان مشابه نمونه‌های خاکی است که از مریخ به دست آمده است. به همین دلیل، ناسا از این بیابان برای تست مریخ‌نوردها استفاده می‌کند.

no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]