کد خبر : 82974 دوشنبه 29 مرداد 1397 - 14:10:34
آزبست-از-تولید-لنت-ترمز-کنار-گذاشته-شده-است

رئیس انجمن لنت ترمز و کلاچ:

آزبست از تولید لنت ترمز کنار گذاشته شده است

رئیس انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ گفت: تولید انواع لنت ترمز داخلی از حدود چهار سال پیش در کشور، بدون ماده زیان آور آزبست انجام می شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، آزبست ماده ‌ای است که گرما را به خوبی جذب و پراکنده می ‌کند و علت استفاده از آن در لنت ترمز این است که لنت ها در معرض اصطکاک بالایی هستند، اصطکاک هم گرمای زیادی تولید می ‌کند. وقتی آزبست ساییده می‌ شود، غباری تولید می ‌کند که استنشاق آن برای سلامت زیان ‌آور است و مسمومیت و بیماری های تنفسی را موجب می شود، زیرا هنگام ترمز گرفتن مقدار زیادی غبار آزبست تولید می ‌شود. 
«عیسی کلانتری» رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست به تازگی  با تردید از حذف آزبست در لنت های ترمز سخن گفت و اظهار داشت: «اکنون بعید می دانم که آزبست در لنت های ترمز وجود داشته باشد و شنیده ام که آزبست حذف شده است».
با این حال، رئیس انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ می گوید: آزبست بیش از سه سال است که در تولید انواع لنت ترمز ایرانی حذف شده است و لنت های خارجی که از این ماده استفاده می کردند، دیگر وارد نمی شوند.
«حسین لاجوردی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون همه لنت های تولیدی و وارداتی کشور بدون آزبست بوده و تنها معدن آزبست ایران واقع در نهبندان خراسان جنوبی نیز تعطیل شده است.

** افزایش قیمت در بازار
این مقام صنفی در ادامه به شرایط فعلی بازار لنت ترمز اشاره کرد و بیان داشت: شرایط برای افزایش تولید لنت و کلاچ در کشور فراهم نیست، زیرا تولیدکنندگان قادر به واردات مواد اولیه نبوده و فرآیند اداری طولانی در گمرک نیز بر مشکلات ترخیص این مواد افزوده است.
لاجوردی ادامه داد: در شرایط فعلی که نرخ ارز 2 برابر شده، به تبع آن نقدینگی در دست تولیدکنندگان برای رتق و فتق امور تولید نیز باید 2 برابر شده باشد، اما این گونه نیست؛ علاوه بر آن، تسهیلات دهی بانک ها نیز همچون گذشته است که این شرایط پاسخگوی نیاز بازار نیست.
وی یادآور شد: نزدیک به 80 درصد مواد اولیه تولید لنت ترمزها از خارج وارد می شود که با افزایش قیمت مواجه شده اند که بر نرخ نهایی محصول اثر گذار است.
تولید انواع لنت های ترمز کفشکی، دیسکی برای انواع کامیون، تریلر، اتوبوس و مینی بوس، انواع لنت های دیسکی برای اتومبیل های سواری، کامیون و اتوبوس، انواع لنت کلاچ جهت خودروهای سبک و سنگین و انواع لنت های مترو و قطار و انواع لنت های صنعتی توسط اعضای انجمن صنایع تولید لنت ترمز و کلاچ تولید می شود.
کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه، عراق و بطور کلی خاور میانه مقاصد عمده صادراتی این تولیدات را تشکیل می دهد و فعالان این عرصه معتقدند در صورت تامین مواد اولیه، امکان رفع نیاز کشور را دارند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
کلید واژه ها: آزبست ترمز خودرو کلاچ
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]