کد خبر : 82928 یکشنبه 28 مرداد 1397 - 16:00:41
ساخت-ترانزیستور-کوانتومی-تک-اتمی-

با تلاش محققان آلمانی حاصل شد:

ساخت ترانزیستور کوانتومی تک اتمی

سیناپرس: پژوهشگران موسسه فناوری کارلسروهه (آلمان) موفق به طراحی ترانزیستور کوانتومی تک اتمی شدند که از قابلیت کار در دمای اتاق برخوردار است.

ترانزیستورها، جریان سیگنال‌های الکتریکی را کنترل می‌کنند. کاهش اندازه و میزان مصرف انرژی ترانزیستورها، از محرک‌های اساسی پیشرفت در قدرت محاسباتی در نیم قرن اخیرمحسوب می‌شوند.

دستاورد تازه پژوهشگران موسسه فناوری کارلسروهه، ساخت ترانزیستور کوانتومی از تک اتم نقره است که برخی سایت‌ها از آن به عنوان "کوچکترین ترانزیستور جهان" نام می‌برند. اصطلاح "کوانتومی" در توصیف این ترانزیستور به این معنی است که این دستگاه می‌تواند اطلاعات بسیار پیچیده‌تری از سیگنال‌های باینری روشن- خاموش ترانزیستورهای امروزی را حمل کند.

ادعای قابل توجه محققان، قابلیت کار کردن ترانزیستور در دمای اتاق است؛ درحالیکه بیشتر عناصر محاسبات کوانتومی در دماهای بسیار پایین کار می‌کنند و به همین دلیل، نگهداری از آنها بسیار دشوار و هزینه‌بر است.

سوئیچ کوانتومی این ترانزیستور می‌تواند از انرژی کمتری نسبت به فناوری سیلیکونی فعلی استفاده کند. به گفته پژوهشگران، این دستاورد تأثیر مهمی بر آینده محاسبات به ویژه بهره‌وری انرژی خواهد داشت.

جزئیات ساخت این ترانزیستور جدید در مجله Advanced Materials منتشر شد.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: Fortune

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]