کد خبر : 82789 چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:09:17
طراحی-و-ساخت-سیستم-اعلام-قیمت-فروشگاهی-فرمان-پذیر-از-راه-دور

طراحی و ساخت سیستم اعلام قیمت فروشگاهی فرمان پذیر از راه دور

سیناپرس: محققان کشور موفق به طراحی و ساخت سیستم اعلام قیمت فروشگاهی فرمان پذیر از راه دور شدند که هدف آن، ساخت اتیکت الکترونیک کالا برای فروشگاه‌ها جهت حذف کاغذ است.

هدف از انجام طرح، طراحی و ساخت اتیکت الکترونیک ارزاق برای فروشگاه‌ها Electronic Shelf Label (ESL) جهت دستیابی به مدیریت یکپارچه قیمت اجناس فروشگاهی، حذف مغایرت قیمت واقعی و قیمت اتیکت، حذف کاغذ، کاهش هزینه‌های نیروی انسانی، اعمال تخفیفات لحظه‌ای بر اجناس و پایین آمدن درصد خطای نیروی انسانی است.

سینا کلانی، مدیرعامل مجری طرح سیستم اعلام قیمت فروشگاهی فرمان پذیر از راه دور درباره نحوه کارکرد این سیستم اظهار کرد: این سیستم به دو صورت آنلاین و آفلاین کار می کند که در حالت آفلاین یک فایل اکسل شامل بارکد اجناس و قیمت (به‌صورت برچسب‌های الکترونیکی) وجود دارد که نرم‌افزار این فایل را به‌عنوان منبع اطلاعات خود جهت بازیابی اطلاعات اجناس قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: همچنین در حالت آنلاین نیز نرم‌افزار به پایگاه داده نرم‌افزار سیستم فروشگاهی متصل شده و تمامی اطلاعات درخواستی را به‌صورت مستقیم از سیستم فروشگاهی دریافت می‌کند.

کلانی به وجه تمایز این سیستم نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی اشاره کرد و افزود: یکی از خاصیت‌های سیستم بومی این است که نرم‌افزار آن در اختیار خود کشورمان است. ما به‌هیچ‌وجه دخل و تصرفی در نرم‌افزارهای خارجی نمی‌توانیم داشته باشیم.

وی افزود: از سوی دیگر نوع کسب‌وکار و فروشگاه و قوانین ایران با سایر نقاط جهان متفاوت است. هر کشوری موقعیت و شرایط خاص خودش را دارد. نرم‌افزارهای خارجی براساس نیازهای موقعیت و شرایط آن کشورها ساخته شده است.

این مجری طرح ادامه داد: نیاز ایران به اتیکت الکترونیکی براساس حجم خرید کم است. شرکت‌های خارجی تنها این نرم‌افزارهای را برای ایران نمی‌سازند. نهایتاً شاید به‌صورت سفارشی و آزمایشگاهی این کار را انجام بدهند اما ریسک اولیه آن را هیچ‌کس نمی‌پذیرد.

وی گفت: به همین دلیل چنین سیستمی برای نخستین‌بار در ایران ایجاد شده و نمونه‌های خارجی، حتی نمونه‌های چینی با نازل‌ترین قیمت هم هنوز نتوانسته‌اند به بازار ایران ورود پیدا کنند. از سوی دیگر قیمت این سیستم به دلیل حذف هزینه‌های گمرک، مونتاژ و... ۴۰ درصد کمتر از نمونه مشابه خارجی است.

مجری طرح سیستم اعلام قیمت فروشگاهی فرمان‌پذیر از راه دور خاطرنشان کرد: سیستم‌های جدید نمونه مشابه خارجی به‌صورت بی‌سیم و با کمک باطری کار می‌کنند اما محصول تولیدی شرکت ما به‌صورت با سیم است. ما قصد داریم در نسخه بعدی این طرح‌ها را پیاده کنیم.

به گفته وی، یکی از خریداران این طرح، شهرداری مشهد بود که دو هزار و پانصد عدد از این سیستم‌ها خریداری کرد. 

کلانی با بیان اینکه حداقل یک فروشگاه نیاز به ۱۰ هزار سیستم دارد، گفت: نظام مهندسی تأییدیه‌های لازم این طرح را از بابت سیستم کابل‌کشی، سیم‌کشی و نصب دریافت کرده است اما چون تاکنون نمونه مشابه خارجی نداشته، استاندارد خاصی نیز از سوی اداره استاندارد برای این طرح تعریف نشده است. بیشتر بحث کارایی (تا استاندارد) این محصول مطرح است.

وی خاطرنشان کرد: قطعاً برای صادرات این محصول باید استاندارد اروپایی CE را کسب کنیم. همچنین این سیستم نیازمند اخذ استاندارد عملکردی است؛ عملکرد هر سیستم تعاریف خاص خودش دارد لذا از بابت برنامه‌نویسی و تولید محصول می‌توانیم به این نوع استاندارد نیز دست پیدا کنیم اما هنوز به سراغ استانداردها نرفته‌ایم. بیشتر تمرکز ما فعلاً روی بازاریابی و پس از آن تولید محصول است.

این مجری طرح با اشاره به نقش حمایتی صندوق حمایت از تحقیقات الکترونیک برای پیشبرد و اجرای این طرح گفت: این صندوق برای پیشبرد طرح به ما کمک کرد. وام ما هزینه خود پروژه شد. ما می‌توانیم برای نسخه‌های بعدی از این برنامه استفاده کنیم،بار دیگر هزینه ساخت اولیه را ندهیم و تنها هزینه آپ گرید را بپردازیم.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط