کد خبر : 8161 یکشنبه 03 خرداد 1394 - 12:13:58
زمینه-لازم-برای-بازگشت-نخبگان-به-کشور-فراهم-می‌شود

در پی انعقاد تفاهم‌نامه با پتروپارس؛

زمینه لازم برای بازگشت نخبگان به کشور فراهم می‌شود

معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و شرکت پتروپارس تفاهم‌نامه‌ای را منعقد کردند که با حمایت گروه پتروپارس زمینه لازم برای بازگشت دانشجویان، نخبگان، متخصصان و کارآفرینان ایرانی مقیم خارج از کشور از 200 دانشگاه برتر دنیا فراهم می‌شود.

 در بازدید سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور از شرکت پتروپارس تفاهم‌نامه همکاری بین گروه پتروپارس و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه حمایت از متخصصان و دانشمندان برجسته ایرانی غیرمقیم در حوزه نفت و گاز امضاء شد. با استفاده از ظرفیت پتروپارس و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه لازم برای بازگشت متخصصان، کارآفرینان، دانشمندان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج کشور از 200 دانشگاه برتر دنیا فراهم می‌شود.

ستاری با بیان این که این کار طی دو ماه و نیم گذشته آغاز شده و تاکنون 10 نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور بازگشته‌اند، اظهار کرد: 123 نفر نیز درخواست بازگشت داده‌اند.به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهور، مساله اول نخبگانی که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند پول نیست بلکه این افراد به دنبال فضا برای فعالیت علمی بدون محدودیت بوده‌اند.

وی در ادامه در بازدید از شرکت پتروپارس با اشاره به این که باید فرهنگ فروش نفت خام و بچه پولداری که از سوی مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید قرار گرفته عوض شود، تصریح کرد: متاسفانه فرهنگ ما به گونه‌ای است که فکر می‌کنیم با درآمد بالای نفتی می‌توانیم به همه جا برسیم و همه چیز را بخریم این در حالی است که این تفکر با ترویج اقتصاد دانش بنیان تفاوت دارد.

وی با تاکید بر این که زمانی می‌توانیم بگوییم دارای صنعت هستیم که خودمان طراحی کرده و بر روی دانش و تکنولوژی سوار شویم، تصریح کرد: کشوری که بخواهد کارخانه‌داری کند نیازی به دانشگاه ندارد.

ستاری با اشاره به این که با پول نمی‌شود همه چیز را خرید، اضافه کرد: صرف این که بندی در قراردادها به اسم انتقال تکنولوژی آورده شود تکنولوژی منتقل نخواهد شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با اشاره به این که ایجاد دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها یکی از بزرگترین شکست‌ها بود، اظهار کرد: ما فکر می‌کردیم که اگر به استاد دانشگاه پول بدهیم نتیجه آن تولید پمپ و کمپرسور برای صنعت نفت می‌شود. این در حالیست که حتی اگر استاد دانشگاه توان این کار را داشته باشد نمی‌تواند این دانش را تجاری کند.

ستاری با بیان این که 105 سال با فروش نفت خام فرهنگ اشتباه را در کشور حاکم کردیم، خاطرنشان کرد: نتیجه این امر ایجاد دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هایی است که صددرصد بودجه خود را از دولت دریافت می‌کنند، این در حالیست که درصد قابل توجهی از بودجه پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها باید از طریق قرارداد با صنعت و ارائه لایسنس تامین شود.

وی با بیان این که امروزه در دنیا شرکتهایی مانند گوگل، فیس‌بوک و ... حرف اول را می‌زنند، خاطرنشان کرد: ارزش افزوده این شرکتها دانشی است که ایجاد می‌کنند و شرکت پتروپارس نیز با توجه به این که به دانش اهمیت داده به چنین جایگاهی رسیده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با بیان این که برای ایجاد ارزش افزوده از طریق شرکتهای دانش بنیان خصوصی که با پتروپارس همکاری می‌کنند آمادگی داریم، گفت: در سال جاری تمرکز را بر ورود شرکتهای دانش بنیان به بازار گذاشته‌ایم.

وی با اشاره به این که تزریق نوآوری از شرکتهای کوچک به بزرگ اتفاق می‌افتد و این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است، گفت: آمادگی کامل داریم از پیمانکارهای پتروپارس در بخش بالادستی که اقدام به انجام فعالیتهای دانش بنیان می‌کنند، بر اساس قانون شرکتهای دانش بنیان حمایت کنیم.وی معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های گمرکی، استفاده از وام‌های کم بهره صندوق نوآوری را از جمله تسهیلات ایجاد شده برای شرکتهای دانش بنیان عنوان و خاطرنشان کرد: توصیه می‌کنیم کمیته مشترکی در این زمینه ایجاد شود تا شرکتهای دانش بنیان بخش خصوصی را برای استفاده از مزایای این قانون معرفی کنیم.

ستاری با بیان این که بیش از هزار و 500 شرکت دانش بنیان را شناسایی کرده‌ایم، گفت: باید به سمتی برویم که این شرکتها با شرایطی که به صورت وی ای پی برای صنایع فعالیت می‌کنند، آشنا شوند.

به گزارش ایسنا، در جریان بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از کتاب استانداردسازی در روابط عمومی که برای اولین بار و بر اساس مدیریت دانش توسط روابط عمومی پتروپارس تدوین شده است، رونمایی شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]