اوضاع بد است و بدتر نیز خواهد شد

بیت کوین، قاتل انرژی

کد خبر : 78628 جمعه 28 اردیبهشت 1397 - 07:00:00

دانشمندان معتقدند که مصرف انرژی مورد نیاز برای برداشت بیت کوین به‌شدت بالا است و این امر در حال بدتر شدن است و عواقب خطرناکی برای زمین در بر خواهد داشت.

بیت کوین یک پدیده بسیار عجیب و غریب در دنیای امروزی ما است و برداشت آن به روش‌های دیجیتالی و کاملا کامپیوتری انجام می‌شود. شاید در نگاه نخست به نظر بیاید که بیت کوین با توجه به مصرف الکتریسیته، یک موضوع و ماهیت سبز است ولی در عمل مصرف انرژی مورد نیاز برای برداشت آن به‌اندازه‌ای زیاد است که این پدیده را به‌شدت مخرب ساخته است.

تحقیقات جدید دانشمندان نشان داده است که برداشت بیت کوین از محیط‌های ابری در طول سال گذشته میلادی مسبب مصرف رقم نجومی 7.7 گیگاوات انرژی الکتریکی بوده است. این انرژی بسیار زیاد است و  برای درک دقیق‌تر حجم آن کافی است بدانید که می‌توان با چنین انرژی الکتریکی‌ای، کل کشور استرالیا را برای یک سال تامین توان کرد.

بااین‌حال موضوع نگران‌کننده اصلی این است که این موضوع در حال بدتر شدن است و حجم انرژی مصرفی بیت کوین، روزبه‌روز  در حال افزایش یافتن است. این موضوع موجب شده است که پیش‌بینی شود که بیت کوین در پایان سال جاری میلادی، نیمی از انرژی الکتریکی کل جهان را به خود اختصاص بدهد.

این تحقیقات به‌تازگی در ژورنال بین‌المللی Joule منتشر شده است و نشان می‌دهد که این ارزهای مجازی تا چه اندازه برای محیط‌زیست مخرب هستند. انرژی الکتریکی در بسیاری از مناطق جهان از طریق راهکارهای غیر سبز تهیه می‌شود و همین امر نیز موجب شده است که مصرف بالاتر الکتریسیته توسط بیت کوین، آلایندگی بیشتری را نیز ایجاد کند.

به‌این‌ترتیب مقاله  یادشده ثابت کرده  است که بیت کوین در دنیای امروزی ما به‌هیچ‌عنوان یک پدیده بهینه نبوده و یک فاجعه زیست‌محیطی به‌حساب می‌آید. بااین‌حال پیش‌بینی می‌شود که به‌زودی قوانینی اعمال شود که جلوی این تخریب و روند نامناسب را خواهد گرفت و آینده بیت کوین و تمامی ارزهای مجازی ممکن است دستخوش تغییراتی بزرگ شوند.

آلکس دوریس به‌عنوان یک متخصص بلاک چین درباره این موضوع می‌گوید که هر بیت کوین در جهان نیاز به انرژی 2.55 گیگاواتی برای یک تراکنش دارد. این امر موجب می‌شود که یک تراکنش بیت کوینی مصرف انرژی بیشتری از کل مصرف یک خانوار در طول یک ماه داشته باشد. او نیز معتقد است که بیت کوین مشکلی بزرگ دارد که در حال بزرگ‌تر شدن هم هست.

منبع: Gizmodo

ترجمه: احمد محمدحسینی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]