کد خبر : 75463 دوشنبه 06 فروردین 1397 - 11:40:24
با-زیباترین-اثبات‌های-ریاضیات-آشنا-شوید

در جست‌وجوی کتاب الهی:

با زیباترین اثبات‌های ریاضیات آشنا شوید

دو ریاضیدان به نام‌های «گانتر زیگلر» و «مارتین آیگنر» ۲۰ سال از زندگی خود را صرف جمع‌آوری زیباترین اثبات‌های ریاضیاتی کرده‌اند و آن را در کتابی با عنوان «نیم‌نگاهی به بهشت ریاضیات» منتشر کرده‌اند.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرآنلاین، «پال اردوش» (Paul Erdős)، فیلسوف و ریاضیدان عجیب‌وغریب قرن بیستم برای توصیف ریاضیات، می‌گفت که «خدا»، کتابی در اختیار دارد که حاوی تمام فرمول‌ها و قضایای کامل ریاضی است. زمانی که او می‌خواست به بهترین وجه، تحسین خود را نسبت به یک اثبات ریاضی زیبا نشان دهد، آن را به همین «کتاب بهشتی خدا» نسبت می‌داد.

پال اردوش

پال اردوش را «اسقف اعظم ریاضیات» هم نامیده‌اند. او به نقاط مختلف در جهان سفر می‌کرد تا خبرهای خوب ریاضی را به گوش همه برساند. او در صحبت‌هایش، گاهی از کلمات مذهبی (کلیسایی) هم استفاده می‌کرد تا زیبایی ریاضی را بیشتر به مخاطبانش نشان دهد و حتی سخنرانی‌هایش را «موعظه» می‌نامید.

سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳)، مارتین آیگنر (Martin Aigner) پس از صحبت با اردوش در محل «انستیتو تحقیقات ریاضی اوبروولفاش» (Oberwolfach) در آلمان، به این فکر افتاد که این کتاب را جمع‌آوری کند. او از گانتر زیگلر (Günter Ziegler) هم برای این کار دعوت به عمل آورد و هر دو با کمک هم، شروع به جمع‌آوری اثبات‌های زیبای ریاضیاتی کردند. در این راه، اردوش هم گاهی به آنان کمک می‌کرد. نتیجه این کار، چاپ کتاب «اثبات‌هایی از «کتاب»» (Proofs From THE BOOK) در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) بود. بااین‌حال، عمر اردوش به دیدن نسخه نهایی این کتاب، قد نداد و او، ۲ سال بعد از آغاز پروژه و در سال ۸۳ سالگی از دنیا رفت.

کتاب  

				<div class=

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]