کد خبر : 7543 جمعه 25 اردیبهشت 1394 - 11:02:44
گزارش-ویدئوئی-از-بررسی-پرش-مورچه-ها-با-کمک-آرواره-

گزارش ویدئوئی از بررسی پرش مورچه ها با کمک آرواره

سیناپرس: پژوهشگران دانشگاه ایلینویس در مطالعات خود به بررسی قدرت ویژه و شگفت انگیز فک و آرواره نوعی مورچه با نام trap-jaw پرداخته و دریافتند توانائی فک و آرواره این نوع از مورچه ها در طبیعت بی نظیر است .

پژوهشگران در مطالعات جدید خود به بررسی قدرت ویژه و منحصر به فرد نوعی از مورچه ها که به trap-jaw  شهرت دارند پرداخته از نحوه شکار و تله گذاری این مورچه ها تصویر برداری کرده اند . این مورچه ها در هنگام افتادن به تله  صدای عجیب و خاصی تولید کرده و فک قدرتمند خود را باز و بسته می کنند . آن ها همچنین قادر هستند با کمک فک و آرواره قدرتمند خود ، جهش های بلندی داشته باشند .

بر اساس نتایج یک گزارش که در مجله علمی PLOS ONE منتشر شده است ، فک پائین یا فک تله مورچه ها که شبیه به انتن هائی در منطقه دهانی آن ها است ، قادر به خرد کردن و قطعه قطعه کردن شکار خود بوده و با پرتاب سریع مورچه ها به عقب ، مکانیزم ویژه ای برای فرار از چنگال شکارچیان گرسنه  را برای آن ها فراهم کرده است .

فک این مورچه با سرعت 131 فوت در ثانیه حرکت کرده و به این ترتیب قادر به شکار حشرات کوچک است . این نوع از ویژگی های فک و آرواره در سراسر جانداران دنیا بی مانند است .

در همین زمینه فردریک لارابی Fredrick Larabee سرپرست این پروژه تحقیقاتی از دانشگاه ایلینویس University of Illinois اعلام کرد : " مطالعات پیشین نشان می دهد که این مورچه ها از فک خود برای پرش استفاده می کنند ولی این موضوع که ویژگی فوق در چه زمانی و به چه صورت توسط این مورچه ها مورد استفاده قرار می گیرد  ، هنوز نا شناخته باقی مانده بود . در حقیقت هنوز مشخص نیست که آن ها از این قدرت دقیقا به چه صورتی در برابر شکارچیان خود استفاده می کنند . "

همانطور که در این ویدئو مشاهده می شود ، نوعی شکارچی حشرات موسوم به شیر مورچه antlions خود را در حفره ماسه ای ساخته شده به عنوان تله مخفی کرده و در انتظار شکار است  . در صورتی که یک حشره به داخل این تله بیفتد ، فرار بسیار سخت بوده و به احتمال زیاد اسیر و شکار شیر مورچه خواهد شد . اما این موضوع برای مورچه های trap-jaw   متفاوت بوده و در نیمی از مواقع ، آن ها با استفاده از قدرت ویژه پرش از طریق  فک خود قادر به فرار از این تله هستند .

منبع 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]