کد خبر : 75117 چهارشنبه 23 اسفند 1396 - 11:00:47
ترامپ-در-اندیشه-راه-اندازی-نیروی-فضایی

آمریکا در مسیر سیاره سرخ؛

ترامپ در اندیشه راه اندازی" نیروی فضایی"

سیناپرس: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از ایجاد شاخه کاملا جدید در ارتش این کشور، تحت عنوان "نیروی فضایی" برای حضور در درگیری‌های فضایی خبر داد.

رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه (13 مارس) در حاشیه بازدید از نمونه اولیه دیوار مرزی (با مکزیک) و در جمع فرماندهان ارتش این کشور در پایگاه نیروی هوایی در سن‌دیه‌گو، به موضوع سرمایه‌گذاری دولت در حوزه اکتشافات فضایی اشاره کرد و افزود: ایده نیروی فضایی (space force) الهام گرفته از یک اظهارنظر بود، اما تصمیم گرفته‌ام که آن را به ایده بزرگ‌تری تبدیل کنم.

ترامپ خاطر نشان کرد: استراتژی ملی جدید من برای فضا، به رسمیت شناختن این مسئله است که فضا نیز مانند زمین، هوا و دریا، یک حوزه (قلمرو) جنگی است.

وی گفت: شاید در آینده نیروی فضایی در کنار نیروی هوایی، ارتش و سایر شاخه‌های نظامی در جنگ‌ها حضور داشته باشند.

اما امروز رئیس‌جمهور آمریکا در حالی از این ایده حمایت می‌کند که دولت وی، سال گذشته با تشکیل نیروی فضایی به‌شدت مخالفت کرده بود. نیروی هوایی آمریکا، این شاخه جدید را نمی‌پذیرفت و کاخ سفید نیز در آن مقطع زمانی، این کار را باعث ایجاد بوروکراسی زیاد عنوان کرده بود.

(منبع: Getty Images)

ترامپ به جزئیات عملکرد و وظایف نیروی فضایی اشاره‌ای نکرد؛ این در حالی است که نیروی هوایی ایالات‌متحده دارای فرماندهی ویژه فضا است که نظارت بر سامانه‌های موقعیت‌یاب جهانی (GPS) چندگانه و ماهواره‌های جاسوسی و مخابراتی ارتش در مدار زمین را بر عهده دارد.

آمریکا در مسیر سیاره سرخ

ترامپ درعین حال از سفر به مریخ در آینده نزدیک خبر داد و تأکید کرد که اگر هیلاری کلینتون در انتخابات 2016 پیروز می‌شد، این اتفاق محقق نمی‌شد.

رئیس‌جمهور آمریکا درحال رقیب انتخاباتی خود را در حوزه اقدامات فضایی زیر سؤال می‌برد که خود، تمایل چندانی به حمایت از ناسا نشان نمی‌دهد. به‌عنوان مثال، ترامپ خواستار کاهش 600 میلیون دلاری بودجه این آژانس در سال 2018 شده بود که با مخالفت مجلس نمایندگان آمریکا مواجه شد.

بر اساس مصوبه مجلس نمایندگان، دو مأموریت مهم ناسا به اروپا - قمر مشتری - ۴۹۵ میلیون دلار دریافت می‌کنند. این دو مأموریت در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۴ انجام می‌شوند.

همچنین ترامپ در نظر دارد حمایت مالی ناسا از ایستگاه بین‌المللی فضایی (ISS) را تا سال 2025 قطع کند. قطع حمایت مالی ناسا می‌تواند مانع عمده‌ای بر سر راه تلاش‌ها در زمینه اکتشافات فضایی باشد.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منابع: vox / time

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]