رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد؛

افزایش مساحت دریاچه ارومیه

کد خبر : 74303 جمعه 04 اسفند 1396 - 11:37:02

رئیس سازمان فضایی ایران از برآورد سطح پهنه های آبی کشور در مرکز پایش ماهواره ای زمین خبر داد و گفت: آخرین برآوردها از مساحت دریاچه ارومیه، افزایش ۴۰ درصدی مساحت این دریاچه را نشان می دهد.

به گزارش سیناپرس به نقل از مهر،مرتضی براری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: آب‌ های سطح زمین یکی از مهم‌ ترین بخش های چرخه هیدرولوژیک و ضامن بقای موجودات زنده هستند و از این رو اطلاعات صحیح در مورد وضعیت آنها بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: استفاده از روش‌ های سنتی و اطلاعات زمینی برای پایش و ارزیابی منابع آبی سطح زمین بسیار وقت‌ گیر و هزینه‌بر بوده و در اغلب موارد برآورد ضعیفی از مقدار آب موجود در منطقه را به دست می‌دهد.

وی تاکیدکرد: امروزه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و فناوری سنجش‌ از دور با توجه به کاهش زمان، هزینه، امکان انجام پردازش های گوناگون مکان مبنا و تکرارپذیری در فصول و زمان‌ های مختلف، بسیار کاربردی شده و نقش کلیدی در نظارت بر تالاب‌ ها، ارزیابی سیل، برآورد سطح پهنه های آبی و مدیریت منابع آب یافته است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: با توجه به اهمیت موضوع پایش پهنه های آبی کشور، سازمان فضایی ایران به صورت مستمر در مرکز پایش ماهواره ای زمین، اقدام به برآورد سطح پهنه های آبی کشور از جمله دریاچه ارومیه از حدود ۴۰ سال گذشته تاکنون کرده است.

به گفته وی، طبق آخرین برآوردها مساحت دریاچه ارومیه در بهمن ماه امسال حدود ۱۷۰۰ کیلومترمربع ارزیابی می شود. مساحت این دریاچه از مهرماه امسال با یک روند افزایش، ۴۰ درصد افزایش یافته است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]