کد خبر : 73769 پنج شنبه 19 بهمن 1396 - 11:34:16
تشخیص-بیش-از-190-بیماری-در-بدو-تولد

تست دی ان ای جدید برای تشخیص بیماری‌های نوزادان طراحی شده است

تشخیص بیش از 190 بیماری در بدو تولد

سیناپرس: دانشمندان موفق به کشف روشی جدید شده‌اند که موجب می‌شود که بتوان بیش از 193 بیماری را با یک تست دی ان ای در بدو کودک تشخیص داد.

دانشمندان برای سال‌های متوالی به دنبال این بوده‌اند که بتوانند هرچه سریع‌تر بیماری‌ها در انسان را کشف کنند. این امر موجب می‌شود تا بتوان هرچه سریع‌تر بتوان برای درمان بیماری اقدام کرد و هرچقدر که شناسایی زودتر انجام شود، درمان نیز آسان‌تر خواهد بود. در این میان می‌توان گفت که دانشمندان توانسته‌اند به پیشرفتی عظیم در این زمینه دست پیدا کنند.

بر اساس گزارش جدید ارائه‌شده، روشی مدرن برای تشخیص بیماری‌ها کشف‌شده است که موجب می‌شود تا با انجام یک تست دی ان ای بر روی نوزادان، بتوان تعداد 193 بیماری مختلف را تشخیص داد.‌ این روش موجب می‌شود که بتوان حداقل تعداد 34 نارسایی را تشخیص داد.

البته این روش چندان ارزان هم نیست و برای انجام آن باید رقم 649 دلار هزینه کرد. اریک شادت (Eric Schadt) به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت Sema4 که این پروژه را ارائه کرده است اعلام کرده است که این طرح می‌تواند اطلاعاتی بیشتر از سطح استاندارد ژنتیکی کودکان برای پزشکان فراهم سازد.

او می‌گوید: «در زمان تولد، می‌توان بسیاری از بیماری‌های مرسوم را در کودکان تشخیص داد و در صورت این کار، درک بهتری از میزان سلامتی کودک خواهید داشت. ما فکر می‌کنیم که والدین، بهترین‌ها را برای کودکان خود می‌خواهند و برای این کار نیز هر چیزی که در توان داشته باشند را انجام می‌دهند تا بتوانند سلامت‌ترین روش را برای زندگی آن‌ها تأمین کنند.»

بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی سال‌ها بعد خود را نشان می‌دهند و به همین دلیل نیز متخصصانی مانند دکتر لورا هرشر (Laura Hercher) معتقد است که این روش می‌تواند تنش فراوانی برای خانواده‌ها به ارمغان بیاورد زیرا بدون نشانه‌ای از بیماری در کودک، عملا استرس وارد زندگی آن‌ها شده است.

منبع: technologyreview

ترجمه: احمد محمد حسینی

نظرات شما
  • سامان پنج شنبه 19 بهمن 1396 - 16:11:53
    چه خوب :-)

[کد امنیتی جدید]