کد خبر : 73694 سه شنبه 24 بهمن 1396 - 10:55:56
قوانین-تجارت-الکترونیک-نیاز-به-بازنگری-دارد

رييس مرکز توسعه تجارت الکترونيکی:

قوانین تجارت الکترونیک نیاز به بازنگری دارد

سیناپرس: رييس مرکز توسعه تجارت الکترونيکی گفت: قوانین تجارت الکترونیک، با توجه به تحولات پرشتاب حوزه IT در سال های اخیر، کاربرد مورد نظر را ندارند.

دکتر رمضانعلی صادق زاده، رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونيکی در گفتگو با خبرنگار سیناپرس در رابطه با برگزاری نخستین همایش بین‌المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات گفت: قانون تجارت الکترونیک در اوایل دهه هشتاد در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و طبیعی است که در طی این ۱۵ سال اخیر با توجه به تحولات پرشتابی که در حوزه IT، چه نرم‌افزاری چه سخت‌افزاری و همچنین کاربردی ازجمله کسب‌وکارهای الکترونیکی، استارت آپ ها و اصولاً تجارت الکترونیک در سطح ملی و بین‌المللی اتفاق افتاده، قوانین در حال حاضر کاربرد موردنظر را ندارند.

قائم‌مقام معاونت آموزش، پژوهش و فناوری قانون تجارت الکترونیکی ادامه داد: ازاین‌رو، با توجه به رویکرد کاربردی که این همایش دارد یکی از مسائلی که می‌تواند به‌صورت حقوقی و زیرساختی موردبررسی قرار گیرد این موضوع است که کلیه قوانین و مقرراتی که در حوزه کسب‌وکار کار به‌ویژه کسب‌وکار و تجارت الکترونیک وجود دارد، مجدداً موردبازنگری قرار گیرد.

وی تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال در قانون مناقصات عمومی مقوله آگهی که درزمینهٔ مزایده‌ها، مناقصه‌ها و خریدها صورت می‌گیرد و یا وضعیت‌های مشابه در قوانین دیگر حتماً باید آگهی‌ها به‌صورت کاغذی و روزنامه‌ای منتشر شود، بسیار طبیعی است که در دنیای امروز حتی در مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز سامانه الکترونیکی دولت راه‌اندازی شده که به‌موجب ماده ۹ قانون برنامه ششم و ماده پنجاه احکام دائمی، کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده پنج قانون خدمات کشوری و دستگاه‌های عمومی غیردولتی باید کلیه معاملات بالای ده درصد خریدهای جزئی را به انضمام مزایده‌ها و مناقصات را از طریق این سامانه انجام دهند.

صادق زاده خاطرنشان کرد: بنابراین کاملاً مشهود است که رویکرد مربوط به تأمین سازوکار دولت، مناقصات و مزایده‌ها در رابطه با کالا و خدمات به‌طورکلی تغییر کرده و کاملاً بر بستر الکترونیکی قرارگرفته است. ازاین‌رو، تعدادی از قوانینی که به‌طور خاص مرتبط با این سامانه هستند بسیار زیاد بوده و باید در این زمینه بازنگری صورت گیرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، قانون تجارت الکترونیک نیز با توجه به اینکه ۱۵ سال پیش با شرایط آن زمان نوشته‌شده و قطعاً با شرایطی که در حال حاضر داریم مغایرت دارد، طبیعی است که نیاز به بازنگری داشته باشد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونيکی اظهار کرد: ضمن اینکه همه همایش‌ها آن جنبه فرهنگ‌سازی و تبادل تجربیات را در دل خود دارند که در راستای رشد بسترهای الکترونیکی مربوط به کسب‌وکار و تجارت الکترونیک فراهم می‌کند، اما ازآنجاکه می‌خواهیم جنبه‌های حقوقی را بررسی کنیم با نگاه زیرساختی این قوانین و مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی مرتبط به‌عنوان یک فرصت برای استفاده مطرح می‌شوند و در یک نگاه کلی آن‌ها را ارزیابی کرده و در یک فرآیند طی شده به نتایجی خواهیم رسید.

وی تأکید کرد: بنابراین، ممکن است نسبت به قانون زدایی و مقررات زدایی در این عرصه نیاز پیدا کنیم، ممکن است نیاز به اصطلاحات چه در سطح هیئت دولت و وزیران و چه اصلاحات در قوانین و مقررات منجر شود که باید فرآیند موردنیاز در مجلس شورای اسلامی را طی کند.

صادق زاده افزود: همه این‌ها می‌تواند درواقع در یک نگاه کلی احصاء شده و مراحل آن به فرآیندهای اجرایی تبیین شده و طی شود که این همایش فرصت شناسایی این چالش‌ها و ارائه راهکارهای مؤثر در این زمینه را فراهم می‌کند.

 

گفتگو: هانیه حقیقی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]