کد خبر : 73325 دوشنبه 09 بهمن 1396 - 11:00:27
ابر-ماه-خون-آلود-را-به-نظاره-بنشینید

دو روز دیگر:

ابر ماه خون آلود را به نظاره بنشینید

سیناپرس: سی و یکم ژانویه (11 بهمن)، خسوف یا ماه گرفتگی پیش از غروب خورشید در بخش هایی از غرب آمریکای شمالی، آسیا، خاورمیانه، روسیه و استرالیا قابل رویت خواهد بود.

ابر ماه (super moon) به زمانی گفته می‌ شود که قرص ماه در مدار خودش، به نزدیک‌ ترین فاصله از زمین برسد. در این تاریخ همچنین شاهد ماه آبی (blue moon) خواهیم بود؛ منظور از ماه آبی، دومين قرص كامل قمر زمين در طول يك ماه است.

اصطلاح ماه خون آلود یا سرخ فامنیز (blood moon)  به ماهی گفته می‌ شود که از درون سایه زمین عبور کرده و در شرایط جوی خاص و هنگام طلوع یا غروب در نزدیکی خط افق، سرخ رنگ دیده می شود. در خسوف یازدهم بهمن شاهد ابر ماه آبی خون‌ آلود (super blood blue moon) هستیم.

در شامگاه سی و یکم ژانویه (11 بهمن)، ماه در کمترین فاصله خود از زمین قرار می گیرد. به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، در این تاریخ، ماه در وضعیت گرفت در ایران طلوع خواهد کرد که با وجود ابر ماه، این خسوف جلوه خاصی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

تقویم 2018 را با منظومه شمسی هماهنگ کنید

در وضعیت ابر ماه، قمر زمین حداکثر ۱۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد درخشان ‌تر از دیگر ماه‌ های بدر خواهد بود.

در ساعت ۱۷ و ۲۹ دقیقه روز ۱۱ بهمن، ماه در تهران طلوع می‌کند، این پدیده از این زمان تا لحظات پایانی گرفت کامل، قابل مشاهده خواهد بود. در شرق ایران، مدت زمان خسوف کامل ماه بیشتر خواهد بود، اما ساکنان غرب کشور قادر به مشاهده گرفت کامل نیستند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]