کد خبر : 73005 دوشنبه 02 بهمن 1396 - 14:00:00
جایگاه-صنعت-ورزش-در-برنامه-اشتغال-فراگیر-بررسی-شد

در ادامه سلسله نشست های علمی و تخصصی جهاد دانشگاهی:

جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر بررسی شد

سیناپرس: در نشستی که در سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی(ستفا)، با حضور مسئولینی از وزارت ورزش و متخصصین حوزه ورزش برگزار شد، نقش و جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر بررسی و برنامه های آینده مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای برنامه دکتر محمدصادق بیجندی،رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی(ستفا)، ضمن معرفی این سازمان گفت: سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی زمانی که کسی به بحث اشتغال توجه چندانی نداشت به این عرصه ورود پیدا کرد و در این راه قدم برداشت؛ به عقیده ما اگر قرار است در حوزه اشتغال کار بزرگی صورت بگیرد باید تمام نهادهای مربوط دست به دست هم بدهند و با یکدیگر هم افزایی داشته باشند تا قدم بزرگی در این مسیر برداشته شود.

دکتر سیروس دشتی معاون سازمان توانمندسازی و اشتغال جهاد دانشگاهی در خصوص این نشست گفت:در همکاری هایی که با وزارت کار داشتیم تصمیم بر این شد که جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای برنامه اشتغال فراگیر را دنبال کند..

وی ادامه داد: در هفتاد رسته ای که برای این برنامه ها در نظر گرفته شده است دو رسته آن مرتبط با ورزش و تربیت بدنی است.

دکتر رضا محمدکاظمی، دبیر علمی نشست و مدیر گروه رشته مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران نیز عنوان کرد: کشور برای حفظ وضع موجود خود نیاز به ۶۰ هزار میلیارد دلار بودجه دارد که ۵۰ درصد آن با فروش نفت تامین می شود و بقیه آن باید از روش های دیگر تهیه شود که در این میان، اقتصاد دانش بنیان نقش پررنگی خواهد داشت.

وی ادامه داد: کشورهای بزرگ دنیا برای پر کردن این خلاء در اقتصاد خود، تغییری در ساختار وزارت کار خود به وجود آورده اند و وزارت کار را به یک وزارت خانه کار آفرین در نظام خود تبدیل کرده اند. برای مثال در قانونی که اخیرا در کشور آمریکا به تصویب رسیده است، دانشگاه ها موظف اند تا به دانشجویان خود آموزش فعالیت های شغلی مرتبط با رشته خود را بدهند و آن ها را با مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود آشنا کنند و در کنار متخصصین رشته خود، کسب و کار راه اندازی کرده و آن را گسترش دهند. این طرح علاوه بر بی نیاز کردن دانشگاه ها از بودجه دولتی، درآمدی نیز برای دانشگاه ها به همراه خواهد داشت.

سپس امیررضا خادم، مدیر برنامه اشتغال فراگیر وزارت ورزش ضمن اشاره به ضعف عملکرد ارگان ها در حوزه اشتغال در ورزش گفت: همانطور که شاهد هستید فعالیت خاصی در حوزه اشتغال در ورزش صورت نگرفته و امروزه کمتر شاهد استارتاپ ها و رویدادهای کارآفرینی در این حوزه هستیم که اگر این اتفاق صورت بگیرد و پیشرفت کند میتوانیم شاهد رشد جایگاه وزارت ورزش نسبت به جایگاه امروزی آن باشیم.

خادم در خصوص ورود بخش خصوص به صنعت ورزش به منظور ایجاد اشتغال گفت: به اعتقاد ما بخش خصوصی توانایی رقابت با بخش دولتی را ندارد، کما اینکه با ورود این بخش به ورزش فوتبال و لیگ برتر و اتفاقاتی که برای تیم هایی مانند نفت تهران و راه آهن افتاد شاهد این ضعف در بخش خصوصی بودیم؛ زیرا این فعالیت گردش مالی سنگینی را با خود به همراه دارد و بخش خصوصی از کنترل این جریان عظیم ناتوان است.

وی ادامه داد: در هر صورت ما فعالیت هایی در این زمینه انجام دادیم و این در حالی است که تا چندی پیش چنین طرحی در دستگاه های ورزشی کاملا ناشناخته بود.

مدیر برنامه اشتغال فراگیر وزارت ورزش در خصوص نیاز دستگاه های اجرایی در این حوزه به فضای دانشگاهی گفت: امروزه در دستگاه های اجرایی این طرح، نیاز جدی به فضای دانشگاهی داریم زیرا فعالیت های تئوریک خوبی در این حوزه در دانشگاه ها انجام شده است که هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند، کمک فضای دانشگاهی به دستگاه های اجرایی در این حوزه میتواند این طرح را به خوبی به اجرا برساند.

خادم ادامه داد: طرح هایی در خصوص اشتغال در صنعت ورزش به وزارت کار ارائه شده بود که پس از بررسی های لازم تمام طرح ها مورد تایید قرار گرفتند و امیداواریم با مصوباتی که وزارت کار خواهد داشت این روند سرعت بیشتری به خود بگیرد.

وی در خصوص این طرح ها گفت: در حال حاضر نزدیک به 18 هزار باشگاه وجود دارد؛ در یکی از این طرح ها به دنبال آن هستیم تا افرادی که در این باشگاه ها کار می کنند را تحت بیمه ای به عنوان بیمه ورزش در آوریم و آن را به عنوان شغل رسمی بدانیم و تسهیلاتی برای آن ها در نظر بگیریم که حداقل 18 هزار نفر مشمول این طرح می شوند.

خادم در خصوص طرح های بعدی گفت: به دنبال آن هستیم که از مبلغ 20 هزار میلیاردی که دولت به بحث اشتغال اختصاص داده است بخشی از آن را به حوزه اشتغال در ورزش اختصاص دهیم؛ همچنین در طرحی دیگر قصد داریم بخش آموزش در این حوزه را توسعه ببخشیم. در این طرح آموزشگاه های خصوصی به عنوان بنگاه های زود بازده فعالیت خواهند کرد.اشتغالی که در بخش آموزش این حوزه به وجود می آید قابل توجه خواهد بود.

وی همچنین ادامه داد: در اقدام بعدی قصد داریم با کمک رسانه ملی، مسئله اشتغال در ورزش را به یک دغدغه اصلی برای فعالان و متخصصین این حوزه تبدیل کنیم و با جمع کردن این افراد دور یکدیگر از تخصص آن ها استفاده لازم را ببریم.

خادم در این خصوص صدا و سیما را یکی از مشکلات اصلی نام برد و ادامه داد: در خصوص اجرای این طرح، صدا و سیما به یکی از مشکلات اصلی ما مبدل شده است که همکاری های لازم را با ما ندارد.

مدیر برنامه اشتغال فراگیر وزارت ورزش در خصوص تولیدات ورزشی داخل گفت: متاسفانه یکی از مشکلاتی که آسیب جدی به تولیدات ورزشی در داخل کشور می زند واردات بی رویه و غیرقانونی محصولات ورزشی است، همه ما می دانیم که کیفیت تولیدات داخل با تولیدات خارجی قابل مقایسه نیست ولی امیدواریم بحث برندینگ در حوزه تجهیزات ورزشی جدی گرفته شود و در کنار آن کارآفرینی هایی نیز صورت بگیرد.

پس از اتمام صحبت های خادم، دکتربیجندی آمادگی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان را در این زمینه اعلام کرد و گفت: ما آمادگی داریم تا در راستای حمایت از این طرح، مراکز نوآوری در صنعت ورزشی را در تمام مراکز استان ها راه اندازی کنیم.

دکتر محمدرضا برومند، دبیر کمیته اشتغال وزارت ورزش و جوانان نیز به عنوان دیگر سخنران این نشست توضیحاتی در خصوص طرح های موجود در این حوزه ارائه داد و گفت: سالانه 13 هزار فارغ التحصیل در رشته های مرتبط با تربیت بدنی داریم .در حال حاضر نیز 65 هزار نفر دانشجو در این رشته ها مشغول به تحصیل هستند و تا 4 سال آینده این افراد وارد بازار کار خواهند شد که باید تصمیمی جدی در خصوص اشتغال این افراد گرفته شود.

دکتر برومند ادامه داد: وقتی پدیده ای در معرض تهدید قرار میگیرد باید مذاکرات محیطی برای رفع تهدید انجام شود، ما نیز جلسات و نشست هایی با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف پایه ریزی کردیم تا بتوانیم از شدت تهدید کاهش دهیم.

وی در خصوص طرح های انجام شده در این خصوص عنوان کرد: در یک ماه و نیم گذشته در کمیته اشتغال وزارت ورزش، طرح هایی ارائه شد که اگر در کمیته عالی اشتغال به تصویب برسد شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود؛ چشم اندازی در این حوزه در نظر گرفته شده که دستاورد آن صیانت از اشتغال دانش آموختگان است تا بتوانند پس از راه اندازی شغل، آن را در بلند مدت حفظ کنند و در بلندمدت مشغول فعالیت باشند، در این خصوص نیز سمینارها و همایش هایی نیز برگزار شد که به دستور وزیر ورزش قرار شد این طرح ها پیگیری شوند.

دکتر برومند اضافه کرد: طرح های پژوهشی زیادی در این حوزه در دست اجراست و چالش های موجود در این حوزه شناسایی شده که در دست رفع و اصلاح می باشد.

وی در انتها منشا مشکل اشتغال را ضعف ساختاری در مدیریت عنوان کرد و نگاه صنعتی به ورزش را نگاهی نو خواند که با مشکلات زیادی همراه است و به ندرت رفع خواهد شد.

دکتر برومند ایجاد یک موج در جامعه را نیازمند همراهی دیگر گروه ها دانست و گفت: باید یک موج ایجاد شود و یک حرکت انقلابی انجام شود تا سیستم ها و گروه های دیگر را با خود همراه کند.

در ابتدای برنامه محمدصادق بیجندی ضمن معرفی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان گفت: این سازمان زمانی که کسی به بحث اشتغال توجه چندانی نداشت به این عرصه ورود پیدا کرد و در این راه قدم برداشت؛ به عقیده ما اگر قرار است در حوزه اشتغال کار بزرگی صورت بگیرد باید تمام نهادهای مربوط دست به دست هم بدهند و با یکدیگر هم افزایی داشته باشند تا قدم بزرگی در این مسیر برداشته شود.

پس از دکتر بیجندی، دکتر دشتی معاون سازمان جهاد دانشگاهی در خصوص این نشست گفت:در همکاری هایی که با وزارت کار داشتیم تصمیم بر این شد که جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای برنامه اشتغال فراگیر را دنبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: در هفتاد رسته ای که برای این برنامه ها در نظر گرفته شده است دو رسته آن مرتبط با ورزش و تربیت بدنی است.

دکتر رضا محمدکاظمی، دبیر علمی نشست و مدیر گروه رشته مدیریت کسب و کار دانشگاه تهران عنوان کرد: کشور برای حفظ وضع موجود خود نیاز به ۶۰ هزار میلیارد دلار بودجه دارد که ۵۰ درصد آن با فروش نفت تامین می شود و بقیه آن باید از روش های دیگر تهیه شود که در این میان، اقتصاد دانش بنیان نقش پررنگی خواهد داشت.

وی ادامه داد: کشورهای بزرگ دنیا برای پر کردن این خلاء در اقتصاد خود، تغییری در ساختار وزارت کار خود به وجود آورده اند و وزارت کار را به یک وزارت خانه کار آفرین در نظام خود تبدیل کرده اند. برای مثال در قانونی که اخیرا در کشور آمریکا به تصویب رسیده است، دانشگاه ها موظف اند تا به دانشجویان خود آموزش فعالیت های شغلی مرتبط با رشته خود را بدهند و آن ها را مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی خود آشنا کنند و در کنار متخصصین رشته خود، کسب و کار راه اندازی کرده و آن را گسترش دهند. این طرح علاوه بر بی نیاز کردن دانشگاه ها از بودجه دولتی درآمدی نیز برای دانشگاه ها به همراه خواهد داشت.

پس از محمدکاظمی، امیررضا خادم، مدیر برنامه اشتغال فراگیر وزارت ورزش ضمن اشاره به ضعف عملکرد ارگان ها در حوزه اشتغال در ورزش گفت: همانطور که شاهد هستید فعالیت خاصی در حوزه اشتغال در ورزش صورت نگرفته و امروزه کمتر شاهد استارتاپ ها و رویدادهای کارآفرینی در این حوزه هستیم که اگر این اتفاق صورت بگیرد و پیشرفت کند میتوانیم شاهد رشد جایگاه وزارت ورزش نسبت به جایگاه امروزی آن باشیم.

خادم در خصوص ورود بخش خصوص به صنعت ورزش به منظور ایجاد اشتغال گفت: به اعتقاد ما بخش خصوصی توانایی رقابت با بخش دولتی را ندارد، کما اینکه با ورود این بخش به ورزش فوتبال و لیگ برتر و اتفاقاتی که برای تیم هایی مانند نفت تهران و راه آهن افتاد شاهد این ضعف در بخش خصوصی بودیم؛ زیرا این فعالیت گردش مالی سنگینی را با خود به همراه دارد و بخش خصوصی از کنترل این جریان عظیم ناتوان است.

وی ادامه داد: در هر صورت ما فعالیت هایی در این زمینه انجام دادیم و این در حالی است که تا چندی پیش چنین طرحی در دستگاه های ورزشی کاملا ناشناخته بود.

مدیر برنامه اشتغال فراگیر وزارت ورزش در خصوص نیاز دستگاه های اجرایی در این حوزه به فضای دانشگاهی گفت: امروزه در دستگاه های اجرایی این طرح نیاز جدی به فضای دانشگاهی داریم زیرا فعالیت های تئوریک خوبی در این حوزه در دانشگاه ها انجام شده است که هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند، کمک فضای دانشگاهی به دستگاه های اجرایی در این حوزه میتواند این طرح را به خوبی به اجرا برساند.

خادم ادامه داد: طرح هایی در خصوص اشتغال در صنعت ورزش به وزارت کار ارائه شده بود که پس از بررسی های لازم تمام طرح ها مورد تایید قرار گرفتند و امیداواریم با مصوباتی که وزارت کار خواهد داشت این روند سرعت بیشتری به خود بگیرد.

وی در خصوص این طرح ها گفت: در حال حاضر نزدیک به 18 هزار باشگاه وجود دارد؛ در یکی از این طرح ها به دنبال آن هستیم تا افرادی که در این باشگاه ها کار می کنند را تحت بیمه ای به عنوان بیمه ورزش در آوریم و آن را به عنوان شغل رسمی بدانیم و تسهیلاتی برای آن ها در نظر بگیریم که حداقل 18 هزار نفر مشمول این طرح می شوند.

خادم در خصوص طرح های بعدی گفت: به دنبال آن هستیم که از مبلغ 20 هزار میلیاردی که دولت به بحث اشتغال اختصاص داده است بخشی از آن را به حوزه اشتغال در ورزش اختصاص دهیم؛ همچنین در طرحی دیگر قصد داریم که بخش آموزش در این حوزه را توسعه ببخشیم که در این طرح آموزشگاه های خصوصی به عنوان بنگاه های زود بازده فعالیت خواهند کرد که اشتغالی که در بخش آموزش این حوزه به وجود می آید قابل توجه خواهد بود.

وی همچنین ادامه داد: در اقدام بعدی قصد داریم با کمک رسانه ملی، مسئله اشتغال در ورزش را به یک دغدغه اصلی برای فعالان و متخصصین این حوزه تبدیل کنیم و با جمع کردن این افراد به دور یکدیگر از تخصص آن ها استفاده لازم را ببریم.

خادم در این خصوص صدا و سیما را یکی از مشکلات اصلی نام برد و ادامه داد: در خصوص اجرای این طرح، صدا و سیما به یکی از مشکلات اصلی ما مبدل شده است که همکاری های لازم را با ما ندارد.

مدیر برنامه اشتغال فراگیر وزارت ورزش در خصوص تولیدات ورزشی داخل گفت: متاسفانه یکی از مشکلاتی که آسیب جدی ای به تولیدات ورزشی در داخل کشور می زند واردات بی رویه وغیرقانونی محصولات ورزشی است، همه ما می دانیم که کیفیت تولیدات داخل با تولیدات خارجی قابل مقایسه نیست ولی امیدواریم بحث برندینگ در حوزه تجهیزات ورزشی جدی گرفته شود و قبال آن کارآفرینی هایی نیز صورت بگیرد.

پس از اتمام صحبت های خادم، بیجندی آمادگی سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان را اعلام کرد و گفت: ما هم این آمادگی را داریم تا در راستای حمایت از این طرح، مراکز نوآوری در صنعت ورزشی را در تمام مراکز استان ها راه اندازی کنیم.

دکتر محمدرضا برومند، دبیر کمیته اشتغال وزارت ورزش و جوانان نیز به عنوان دیگر سخنران این نشست توضیحاتی در خصوص طرح های موجود در این حوزه ارائه داد و گفت: سالانه 13 هزار فارغ التحصیل در رشته های مرتبط با تربیت بدنی داریم و در حال حاضر نیز 65 هزار نفر دانشجو در این رشته ها مشغول به تحصیل هستند و تا 4 سال آینده این افراد وارد بازار کار خواهند شد که باید تصمیمی جدی در خصوص اشتغال این افراد گرفته شود.

برومند ادامه داد: وقتی پدیده ای در معرض تهدید قرار میگیرد باید مذاکرات محیطی برای رفع تهدید انجام شود، ما نیز جلسات و نشست هایی با وزارت خانه ها و سازمان های مختلف پایه ریزی کردیم تا بتوانیم از شدت تهدید کاهش دهیم.

وی در خصوص طرح های انجام شده در این خصوص عنوان کرد: در یک ماه و نیم گذشته در کمیته اشتغال وزارت ورزش، طرح هایی ارائه شد که اگر در کمیته عالی اشتغال به تصویب برسد شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود؛ چشم اندازی در این حوزه در نظر گرفته شده که دستاورد آن صیانت از اشتغال دانش آموختگان است تا بتوانند پس از راه اندازی شغل، آن را در بلند مدت حفظ کنند و در بلندمدت مشغول فعالیت باشند، در این خصوص نیز سمینارها و همایشاتی نیز برگزار شد که به دستور وزیر ورزش قرار شد این طرح ها پیگیری شوند.

برومند اضافه کرد: طرح های پژوهشی زیادی در این حوزه در دست اجراست و چالش های موجود در این حوزه شناسایی شده که در دست رفع و اصلاح می باشد.

وی در انتها منشا مشکل اشتغال را ضعف ساختاری در مدیریت عنوان کرد و نگاه صنعتی به ورزش را نگاهی نو خواند که با مشکلات زیادی همراه است و به ندرت رفع خواهد شد.

برومند ایجاد یک موج در جامعه را نیازمند همراهی دیگر گروه ها دانست و گفت: باید یک موج ایجاد شود و یک حرکت انقلابی انجام شود تا سیستم ها و گروه های دیگر را با خود همراه کند.

 

گزارش: امیرمحمد غفاری

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]