افزایش عمر جاده‌ها با کمک گرافن

کد خبر : 70508 جمعه 03 آذر 1396 - 12:07:33

محققان ایتالیایی می‌گویند افزودن گرافن به آسفالت می‌تواند عمر جاده‌ها را افزایش دهد.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیم که به نظر می‌رسد اضافه کردن گرافن به انواع مختلفی از مواد می‌تواند آنها را بهبود دهد. آخرین نمونه، چیزی است که انتظار آن را نداشتیم؛ افزودن آن به آسفالت برای افزایش طول عمر جاده‌ها.                             

در حالی که جاده‌ها ممکن است به نظر منطقی‌ترین حوزه برای پیشرفت‌های تکنولوژیکی نباشد، دو شرکت ایتالیایی با هم همکاری کردند تا گرافن و آسفالت را ترکیب کرده و یک سطح جاده‌ای با دوام و پایدار را ایجاد کنند.                                                                       

از طریق یک فرایند مشترک تحقیق و توسعه، شرکت "Directa Plus"، تولیدکننده محصولات گرافن و شرکت "Iterchimica" که متخصص مواد افزودنی برای آسفالت است، یک افزودنی آسفالتی با حق ثبت اختراع را موسوم به "اکو پیو"( Eco Pave) توسعه داده‌اند.                                                     

ادعا شده است افزودنی تولید شده به طور قابل توجهی موجب بهبود دوام و پایداری سطوح آسفالت می‌شود.                                                                         

این شرکت‌ها می‌گویند که بهبود خواص آسفالت حاصل از قابلیت رسانای حرارتی گرافن است که باعث می‌شود آسفالت مخلوط با این افزودنی در دمای گرم کمتر تغییر شکل داده و یا در هوای سرد کمتر سفت شود.                                                

این افزودنی همچنین با افزایش قابلیت ارتجاعی و مقاومت و قدرت آسفالت باعث کاهش سایش و استهلاک جاده‌ها به‌ویژه توسط وسایل نقلیه سنگین با بارهای زیاد می‌شود.                   

برآورد شده است که افزودن "اکو پیو" به آسفالت می‌تواند طول عمر متوسط یک جاده را از 6 یا هفت سال به 12 تا 14 سال افزایش دهد.

این قابلیتی است که سازندگان می‌گویند این افزودنی یک گزینه جذاب برای برنامه‌های تعمیر و نگهداری جاده‌ها است.

مهم‌تر از همه این‌که آسفالت مخلوط با "Eco Pave" کاملا قابل بازیافت است و تا صددرصد از آسفالت خردشده قابل استفاده مجدد در عملیات روسازی است. در نتیجه کاهش دفن زباله و عدم نیاز به استخراج قیر جدید را در پی دارد                                                        

سازندگان می‌گویند قابلیت‌های "Eco Pave" در آزمایشات و در مقیاس کوچک ثابت شده است و اکنون در چند کیلومتر آسفالت به عنوان بخشی از آزمایش که با تولیدکننده آسفالت انجام می‌شود، آزمایش خواهد شد.                                                                                    

آنها همچنین ادعا می‌کنند که این افزودنی را می‌توان با قیمت تجاری قابل قبولی فروخت، به‌ویژه با در نظر گرفتن پتانسیل توسعه طول عمر آن که از مزایای مهم آن است.                          

گرافن (Graphene) نامِ یکی از آلوتروپ‌های کربن است. گرافن و گرافین را نباید با هم اشتباه گرفت. اما خواص آن‌ها آن قدر به هم مشابه‌ است که به جای هم به کار می‌روند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]