کد خبر : 70118 چهارشنبه 24 آبان 1396 - 11:58:51
معرفی-دومین-گونه-جدید-باکتری-از-تالاب-بین‌المللی-گمیشان

به همت محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران صورت گرفت؛

معرفی دومین گونه جدید باکتری از تالاب بین‌المللی گمیشان

سیناپرس: دومین گونه باکتری از جنس Aliidiomarina از تالاب بین‌المللی گمیشان توسط محققان بانک میکروارگانیسم‌های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران شناسایی و معرفی شد.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رییس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، در خصوص این گونه باکتری گفت: تالاب گمیشان یک اکوسیستم قلیایی، شور و دریایی مهم است که در شمال غربی شهر گرگان واقع شده است. محققان مرکز در راستای کشف میکروارگانیسم‌های بومی مهم ایران، جامعه باکتریایی این تالاب را بررسی کردند و طی این پژوهش موفق به کشف گونه جدیدی از جنس Aliidiomarina شدندکه  Aliidiomarina sedimenti  نامگذاری شده است.

وی افزود: این باکتری هالو آلکالوفیل و از رده Gammaproteobacteria است که کشف آن در مجله معتبر بین‌المللی IJSEM  منتشر شده و به جامعه علمی دنیا معرفی شده است.

این سویه هم اکنون با شماره دسترسی IBRC-M 10764 در کاتالوگ رسمی بانک میکروارگانیسم‌ها، برای تمام محققان داخلی و خارجی قابل دسترسی و ارائه است.

بر اساس اعلام روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، پیش از این، از این تالاب گونه دیگری از جنس مذکور تحت عنوان Aliidiomarina iranensis  با شماره دسترسی  IBRC-M 10763 توسط محققان این مرکز کشف و معرفی شده بود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]