کد خبر : 6711 دوشنبه 14 اردیبهشت 1394 - 09:25:14
کشف-یک-سیاره-عظیم-فراخورشیدی-در-مدار-ستاره‌ای-کوچک

کشف یک سیاره عظیم فراخورشیدی در مدار ستاره‌ای کوچک

ستاره‌شناسان دانشگاه ملی استرالیا موفق به کشف یک ستاره فراخورشیدی غول‌پیکر در مدار یک ستاره سرد در فاصله 500 سال نوری از زمین شدند.

به گزارش ایسنا، این سیاره با مداری به اندازه یک دهم مدار سیاره عطارد، هر 3.3 روز یکبار دور ستاره HATS-6 گردش می‌کند. به گفته محققان، این یافته جدید با ایده‌های رایج در مورد چگونگی شکل‌گیری سیارات قابل توضیح نیستآن‌ها بر این باورند که این سیاره باید در مکان دورتری شکل گرفته و سپس به نزدیکی ستاره خود منتقل شده باشد، اما نظریه‌های کنونی قادر به توضیح این امر نیستند.

در دو دهه گذشته بیش از 1800 سیاره فراخورشیدی در خارج از منظومه شمسی و در مدار ستارگان دیگر کشف شده‌اند؛ ستاره HATS-6 در گروه ستارگان کوتوله M قرار می‌گیرد که یکی از رایجترین ستارگان در کهکشان هستند.

اگرچه این ستارگان رایج هستند، اما هنوز درک درستی از آن‌ها حاصل نشده است. این ستارگان سرد شده‌اند، اما همچنان چشمک می‌زنند که این امر، بررسی آن‌ها را سخت‌تر کرده است.نور ستاره HATS-6 تنها یک بیستم نور تابیده شده از خورشید است. محققان برای شناسایی سیارات در اطراف ستارگان دیگر از روش کم شدن نور ستاره میزبان در اثر عبور سیارات از برابر آن‌ها استفاده می‌کنند. در این تحقیقات نیز دانشمندان از بزرگترین تلسکوپ جهان یعنی تلسکوپ ماژلان استفاده کردند. نتایج این تحقیق در مجله Astronomical منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]