کد خبر : 66966 پنج شنبه 23 شهریور 1396 - 14:23:35
پوست-مصنوعی-حس-لامسه-را-برای-ربات‌ها-به-ارمغان-می‌آورد

پوست مصنوعی حس لامسه را برای ربات‌ها به ارمغان می‌آورد

گروهی از محققان دانشگاه هیوستون با استفاده از تجهیزات الکترونیکی کشسان توانستند نوعی پوست مصنوعی بسازند که امکان تشخیص گرما و سرما را برای یک دست رباتی فراهم می‌کند.

به گزارش سیناپرس به نقل ازایرنا، این اولین بار است که محققان توانسته‌اند نیمه ‌رساناها را در شکل کامپوزیت لاستیکی تولید کنند. طراحی این پوست مصنوعی به‌ گونه‌ای است که مدارهای الکترونیکی آن بدون استفاده از هرگونه ساختار مکانیکی قادر هستند با کشش 50 درصدی لاستیک، بازهم به درستی کار خود را انجام دهند.

این فناوری جدید در مقایسه با نمونه‌های مشابه، دارای فرآیند تولید ساده، قابلیت تولید انبوه، یکپارچگی در ابعاد بزرگ، تحمل کشش بالا و هزینه تولید بسیار پایین است و می‌تواند حالت حس شده را در قالب واژه‌های قابل درک برای انسان‌های عادی بیان کند.
برای ساخت این پوست مصنوعی از نوعی پلیمر مبتنی بر سیلیکون موسوم به پلی دی متیل سلوکسان و نانوسیم‌های کوچک استفاده شده است.
به اعتقاد محققان، تولید پوست مصنوعی تنها یکی از کاربردهای این فناوری است و در آینده نزدیک این فناوری در تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی، ایمپلنت‌های پزشکی، ابزارهای نظارت بر سلامتی و رابط‌ های ماشین و انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]