کد خبر : 66827 سه شنبه 21 شهریور 1396 - 15:50:17
تولید-ماهی‌-های-آزمایشگاهی-مدل-بیماری-ها-به-وسیله-دستکاری-ژنتیکی

تولید ماهی‌ های آزمایشگاهی مدل بیماری ها به وسیله دستکاری ژنتیکی

سیناپرس: پژوهشگران پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی موفق شدند برای نخستین بار در کشور و به کمک دستکاری ژنتیکی، ماهی‌ های آزمایشگاهی طراحی و تولید کنند که دارای خصوصیات بیماری های موردنظر هستند.

 ایجاد مدل یک بیماری برای بررسی و شناخت آن بسیار مهم است و از سوی دیگر امکان آزمایش روش های درمانی جدید و پایش میزان موثر بودن آنها را فراهم می کند.

حیوانات مدل، معمولا از گونه هایی کوچک که طول عمر کوتاهی دارند، ایجاد می شوند تا علاوه بر هزینه اندک نگهداری، امکان بررسی ویژگی های بیماری در طول چرخه کامل زندگی آنان فراهم باشد.
تولید ماهی‌ های آزمایشگاهی مدل به کمک دستکاری های ژنتیکی نیازمند دانش بالایی است و به همین علت در انحصار برخی کشورها و مراکز تحقیقاتی و داروسازی خاص قرار دارد.
پیش از این، در صورت نیاز به استفاده از این حیوانات مدل، تنها راه، درخواست خرید آن از مراکز دارای دانش لازم بود که با هزینه های گزاف و مانع ‌تراشی هایی همراه بود؛ اما پس از سال ها تلاش و پژوهش، محققان پژوهشگاه رویان موفق شدند با کسب این دانش، حیوانات مدل ضروری برای پروژه های تحقیقاتی داخلی را تولید کنند.
این ماهی‌ ها از گونه ‌های غیرخوراکی و صددرصد آزمایشگاهی و تحقیقاتی هستند که در آزمایشگاه‌ های پیشرفته در سطح جهانی کاربرد وسیعی دارند.
از ماهی‌ های مدلی که تا امروز برای کمک به فعالیت‌ های پژوهشی در این مرکز ساخته شده ‌اند، می‌توان به گورخر ماهی مدل بیماری ام اس، گورخر ماهی مدل بیماری دیابت، گورخر ماهی مدل بیماری‌های عضلانی و گورخر ماهی سبز اشاره کرد که از مدل اخیر (گورخر ماهی سبز) می‌توان به عنوان شاخصی برای بررسی سلامت آب‌ ها نیز استفاده کرد چراکه این ماهی در آب ‌های آلوده به تدریج رنگ سبز درخشان خود را از دست می‌دهد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]