کد خبر : 6577 پنج شنبه 10 اردیبهشت 1394 - 22:51:21
کشورها-ملزم-به-استفاده-از-نام-خلیج-فارس-هستند

کشورها ملزم به استفاده از نام خلیج فارس هستند

معاون حقوقی رییس جمهوری گفت: همه کشورها طبق قوانین و اسناد بین المللی ملزم به استفاده از نام خلیج فارس هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، الهام امین زاده در مراسم بزرگداشت روز ملی خلیج فارس و در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد با تاکید بر اینکه هزاران سال تاریخ این سرزمین قابل تغییر نیست و استفاده از نام های جعلی بی فایده است' ، افزود: همه کشورها طبق قوانین و اسناد بین المللی ملزم به استفاده از نام خلیج فارس هستند.

وی اظهارداشت: همه ایرانیان در دفاع از هویت ملی خود و حفظ و پاسداشت نام خلیج فارس متفق القول هستند.

امین زاده خطاب به کشورهایی که سعی دارند از نام های مجعول در خصوص خلیج فارس استفاده کنند، گفت: طبق قوانین بین المللی هیچ کشوری و حتی هر بنگاه اقتصادی متعلق به آن نمی تواند ادعا کند که از منافع دیگر کشورها بی اطلاع است و اگر از منافع کشوری سوء استفاده ای انجام بگیرد، قطعاً حق شکایت برای آن دولت محفوظ است.

معاون حقوقی رییس جمهوری به تلاش کشورهای غربی و برخی سردمداران عربی برای تغییر نام خلیج فارس طی دهه های گذشته اشاره کرد و افزود: برخی در منطقه در حال القاء این مطلب هستند که وقتی ایرانیان از هویت ملی خود دفاع می کنند به نوعی در حال ترویج اقتدارگرایی هستند، اما با توجه به اسناد و قطعنامه های سازمان ملل متحد، همه کشورها ملزم به استفاده از نام خلیج فارس هستند.

امین زاده با بیان اینکه همه آحاد ملت باید از ظرفیت های علمی، حقوقی و رسانه ای خود برای مقابله با تجاوز به نام خلیج فارس بهره گیرند، گفت: دولت موظف است از ورود نشریات و مجلاتی که به جای خلیج فارس از نام های جعلی استفاده کرده اند، خودداری کرده و همچنین فعالیت آن دسته از شرکت های خارجی در ایران را که از نامی غیر از خلیج فارس استفاده می کنند ، ممنوع کند.

معاون حقوقی رییس جمهوری تأکید کرد: در عرصه سیاست خارجی، نیاز داریم تا با همگرایی در منطقه و تعامل سازنده با کشورهای حاشیه خلیج فارس به این کشورها نشان دهیم که استفاده از نام مجعول فایده ندارد چرا که هزاران سال تاریخ این سرزمین قابل تغییر نیست.

امین زاده با بیان اینکه سرزمین ایران از دیرباز رقبایی داشته که گاه به طور مستقیم و گاهی با ضربه زدن به فرهنگ و هویت ملی تلاش داشتند تعرضات خود را نهادینه کنند، گفت: دشمنان ایران برای انکار مظاهر فرهنگ و تمدن ایرانی هزینه های کلانی پرداختند تا مظاهر هویت ایرانی را انکار کنند اما ایرانیان از وطن خود به عنوان یک تکلیف ملی و مذهبی دفاع کردند.

معاون حقوقی رییس جمهوری با اشاره به نامگذاری روز ملی خلیج فارس، گفت: این روز خاص که با اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز همراه بوده است برای همه ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سازمان ملل هم این آبراه مهم جهانی را به عنوان خلیج فارس می شناسد اما در طول تاریخ تلاش هایی انجام گرفته که از نام غیر از نام خلیج فارس استفاده شود که خوشبختانه همه این تلاش ها در دولت ها و مجالس های مختلف با واکنش های دولتمردان روبه رو بوده است.

امین زاده در این مراسم، از جمعی از خانواده های ایثارگران و شهدا و همچنین فعالان و تلاشگرانی که در راه حفظ و اعتلای نام خلیج فارس فعالیت داشته اند، با اهدای لوحی تقدیر کرد.

براساس این گزارش، در پایان این مراسم از کتیبه خلیج فارس نیز رونمایی شد.
 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]