کد خبر : 61615 چهارشنبه 28 تیر 1396 - 09:00:44
چشم-علمی-تخیلی

محققان موفق به توسعه روشی برای ساخت چشم شدند

چشم علمی تخیلی

سیناپرس: صفحه­ای که از چند مدل بافت چشم و به وسیله سلول­های بنیادین انسانی رشد داده شده است برای بازیابی بینایی در خرگوش­ها با موفقیت به کار گرفته شد.

این موفقیت که در مجله نیچر منتشر شده است، می­گویدکه سلول­های بنیادین پرتوان تحریک شده( سلول­های بنیادینی که از سلول­های بالغ گرفته می­شوندو توانایی تبدیل شدن به هر نوع سلولی را دارند.) را می­توان یک روز برای تولید قرنیه یا بافت عدسی چشم انسان به کار گرفت. همچنین این بافت صفحه­ای را می­توان برای مطالعه چگونگی رشد بافت چشم و بیماری­های مادرزادی چشم به کار گرفت. «مارک دانیل» رئیس تحقیقات قرنیه درمرکزتحقیقات چشم استرالیا در ملبورن که در این تحقیق دخیل نبوده می­گوید:« ظرفیت­های این تکنیک هوش از سر انسان می­برد». او ادامه می­دهد:« این تقریبا شبیه یک چشم حاضر و آماده است». امایک تحقیق غیرمرتبط به تحقیق اول که در نشریه نیچر منتشر شده درباره یک فرآیند جراحی است که به کمک آن سلول­های بنیادین خود بدن انسان را برای تولید یک عدسی کامل و شفاف جدید در کودکان مبتلا به آب مروارید، فعال می­کند. دانیل می­گوید این دو مطالعه بی نظیر هستند، درست شبیه داستان­های علمی و تخیلی.

در مطالعه اول گروه تحقیقاتی به سرپرستی «کوجی نیشیدا» چشم پزشک دانشگاه اوزاکا سلول­های بنیادین پرتوان تحریک شده را کشت داده تا صفحه­ای از چندین نوع سلول چشم تولید کنند. این سلول­ها در مناطق متمایز رشد می­کنند، بنابراین تیم تحقیقاتی قادر خواهد بود هر نوع سلول خالص را به صورت جداگانه از بافت تولید شده استخراج کند که شامل قرنیه، شبکیه وعدسی چشم هستند. تیم تحقیقاتی موفق شدند سلول­ها را از یک منطقه صفحه رشد داده شده مربوط به اپتیلیوم قرنیه جدا کرده و سپس به چشم یک خرگوش با قرنیه معیوب پیوند زدند. مطالعات قبلی هم توانسته بودند بافت قرنیه ویا شبکیه را با استفاده از سلول­های بنیادین پرتوان تحریک شده تولید کنند، اما هیچ کدام نتوانستند چنین انواع مختلفی از سلول­ها را در یک آزمایش تولید کنند. دانیل می­گوید که اگر این سلول­ها از بدن خود شخص تهیه شوند، استفاده از روش صفحه­ای می­تواند یک روز ذخیره لازم برای درمان چشم­های آسیب دیده بدون خطر پس زدن توسط سیستم ایمنی را فراهم کند. اما قبل از انجام دادن چنین درمانی کار­های زیادی باقی مانده است و اگر این درمان رشد کند، قیمتی حدود هزاران دلار خواهد داشت.

علی رنجبران
منبع: Nature

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]