کد خبر : 61595 سه شنبه 27 تیر 1396 - 15:28:53
رشته-منابع-آب-دانشگاه-تهران-رتبه-15-جهان-را-کسب-کرد

رشته منابع آب دانشگاه تهران رتبه 15 جهان را کسب کرد

عضو هیات علمی گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران با اشاره به نظام رتبه بندی بین المللی شانگهای، گفت: رشته منابع آب دانشگاه تهران در این نظام رتبه بندی در جمع 15 دانشگاه تراز اول جهان قرار گرفت.

به گزارش سیناپرس، امید بزرگ حداد روز سه شننببه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: نظام رتبه بندی شانگهای یکی از نظام های رتبه بندی علمی معتبر و پراستناد جهانی است. در گذشته این رتبه بندی تنها در 5 زمینه علوم اجتماعی، علوم پزشکی، علوم حیاتی، علوم مهندسی و علوم طبیعی انجام می شد، اما اکنون برای این زمینه ها مجموعا 52 زیرمجموعه (موضوع) تعیین شده و تمام دانشگاه های جهان در این 52 موضوع ارزیابی و رتبه بندی می شوند.
تنها استاد ایرانی حاضر در فهرست دانشمندان 1 درصد برتر جهان در رشته منابع آب خاطرنشان کرد: ارزیابی رتبه بندی اخیر شانگهای در بازه زمانی 2011 تا 2015 و بر اساس دستاوردهای علمی و پژوهشی هر دانشگاه در هر موضوع شامل: تعداد مقالات، میزان ارجاعات به مقالات، تعداد مقالات در مجلات تراز اول بین المللی، وجود همکاری های بین المللی از طریق همکاری با محققان سایر کشورها و اخذ جوایز و رتبه های اعضای هیات علمی هر دانشگاه ارزیابی شده است.
استاد تمام دانشگاه تهران با اشاره به نام 12 دانشگاه کشور در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان شامل دانشگاه های تهران، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، تبریز، نوشیروانی بابل، آزاد اسلامی، علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی در موضوعات 52 گانه شانگهای، گفت: در این رتبه بندی، دانشگاه تهران با کسب رتبه 350 بالاترین رتبه کلی را در میان دانشگاه های کشور به خود اختصاص داده است.
دکتر بزرگ حداد افزود: در این رتبه بندی، دانشگاه تهران در رشته های مهندسی منابع آب، معدن، متالوژی، عمران، شیمی و صنایع غذایی رتبه های زیر 100 را کسب کرده است. اما رتبه 15 جهانی اخذ شده توسط محققان این دانشگاه در موضوع منابع آب، بهترین رتبه بین کلیه موضوعات تخصصی 52 گانه و در کل دانشگاه های کشور است که حتی بالاتر از رتبه دانشگاه های معتبری از آمریکا، کانادا و اروپا قرار دارد.
وی تاکید کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، سهم بخش های مختلف تخصصی و فعال دانشگاه تهران در کسب رتبه منابع آب تعیین شده که براساس آن گروه مهندسی آبیاری و آبادانی سهم 40 درصدی و پس از آن گروه آب دانشکده مهندسی عمران سهم 15 درصدی، دانشکده محیط زیست سهم 9 درصدی و گروه آبیاری پردیس ابوریحان، سهم 5 درصدی در کسب رتبه دانشگاه تهران در حوزه منابع آب را دارند.
وی تاکید کرد: کسب این جایگاه بین المللی نقش بسزایی در معرفی توانمندی های کشور در این حوزه و جذب دانشجویان خارجی در حوزه منابع آب خواهد داشت.
وی با ابراز امیدواری برای ارتقای رتبه کشور در حوزه تولیدات علمی در همه زمینه ها و به خصوص در زمینه منابع آب، گفت: با وجود کسب این جایگاه و افتخارات علمی بین المللی متعدد، همچنان شاهد وجود بحران در منابع آب کشور هستیم که تاثیر این بحران با تعامل بیشتر صنعت آب کشور با دانشگاه می تواند کاهش یابد.
عضو هیات علمی گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران گفت: امیدوارم متولیان و مسئولان صنعت آب کشور، از منابع عظیم دانشگاهی کشور بیشتر استفاده کنند.
پروفسور امید بزرگ حداد به تنهایی 53 درصد از سهم امتیاز کسب شده برای گروه مهندسی آبیاری و آبادانی و حدود 21درصد از سهم رتبه کسب شده برای دانشگاه تهران را دارد. وی بیشترین کتب و مقالات را در زمینه منابع آب نوشته است و پراستنادترین استاد در این زمینه به شمار می آید. 

نظرات شما
  • پنج شنبه 29 تیر 1396 - 12:04:07
    بسیار شایسته است میزان خود ارجاعی دکتر امید بزرگ حداد عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، در پایگاه های معتبری مثل اسکوپوس و وب آو ساینس بررسی شود آنگاه ملاحظه می کنید که ایشان 66درصد به خود ارجاع می دهند و 33 درصد دیگران همچنین اچ اینکس ایشان در صورت حذف خود ارجایی از 37 به 14 نزول خواهد کرد که میزان پایبندی ایشان به اخلاق علمی را نشان می دهد
  • استاد دانشگاه تهران پنج شنبه 07 تیر 1397 - 20:04:03
    با سلام افتضاح ایجاد شده توسط دکتر امید بزرگ حداد عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی، و استرداد مقاله ایشان از مجله وزین آبیاری و زهکشی ASCE را در لینک زیر دنبال نمایید: ایشان هم مقاله را دوبار چاپ نموده اند هم مولفین مقاله اول را حذف و از حق قانونی خود محروم کرده اند https://ascelibrary.org/doi/10.1061/(ASCE)IR.1943-4774.0001332

[کد امنیتی جدید]